Vartojimas ir taupymas referatas


Įvadas. Vartojimo funkcija. J. M. Keyneso vartojimo funkcija. Taupymo funkcija. J. M. Keyneso taupymo funkcija. Vartojimo modeliai. Fisherio “Tarplaikinio pasirinkimo” teorija. Gyvenimo trukmės hipotezė. M. Friedmano pastovių pajamų teorija. Išvados. Naudota literatūra.

Šiame referate supažindinsiu su taupymo ir vartojimo funkcija, taip pat aprašysiu keletą svarbesnių vartojimo modelių.

Vartojimo išlaidos C - tai namų ūkio išlaidos baigtinėms prekėms ir paslaugoms pirkti. Šios išlaidos sudaro didžiąją bendrojo vidaus produkto išlaidų dalį. Pagrindinis veiksnys, lemiantis vartojimo išlaidas, yra namų ūkio pajamos

Vartojimo funkcija – tai tiesioginė vartojimo išlaidų ir disponuojamų pajamų priklausomybė.

kur C – namų ūkio vartojimo išlaidos; Yd – namų ūkio disponuojamos pajamos

J.M.Keyneso vartojimo funkcija (C – consumption function) - dažniausiai išreiškiama kaip tiesinė priklausomybė tarp vartotojų išlaidų C ir disponuojamų pajamų Yd.C = a + bYd;

kur a – autonominis vartojimas; b – ribinis polinkis vartoti.

Kitas svarbus J.M.Keyneso vartojimo teorijoje dydis – vidutinis polinkis vartoti. Jis yra žymimas APC ir nusako vartojimo išlaidų ir pajamų santykį. Didėjant disponuojamoms pajamos, polinkis vartoti mažėja

J.M.Keyneso vartojimo teorijoje ne tik namų ūkio vartojimo išlaidos, bet ir taupymas priklauso nuo disponuojamų pajamų. Didėjant pajamoms, didėja tiek vartojimo išlaidos, tiek taupymas.

Ribinis polinkis taupyti(MPS) – yra papildomų disponuojamų pajamų prieaugio ir papildomų santaupų prieaugio santykis. MPS yra taupymo tiesės nuolydžio koeficientas.

Vidutinis polinkis taupyti (APS) – yra taupymo ir pajamų santykis, kuris išreiškia vidutinį taupymo pokytį, pajamos padidėjus vienu vienetu.

Kiekvienas asmuo norėtų įsigyti daugiau prekių, ir daugiau kokybiškų prekių, tačiau vartotojo pajamos yra ribotos. Ribotos vartotojo pajamos yra tarplaikinio pasirinkimo apribojimas. I.Fisheris išskiria du skirtingus vartotojo gyvenimo laikotarpius: pirmasis laikotarpis – darbo metai, antrasis – pensijinis amžius. Pirmojo laikotarpio vartotojo pajamos – Y1 , vartojimo išlaidos – C1, o antrojo laikotarpio pajamos – Y2, vartojimas – C2. Visi kintamieji yra realūs dydžiai, t.y. koreguojami atsižvelgiant į infliacijos tempą šalyje. Šalyje yra išvystyta finansinė rinka, todėl vartotojas turi galimybę skolintis arba taupyti, esant tam tikrai palūkanų normai - r.

Tarkime, kad vartotojai nutaria taupyti, tai vartojimas pirmuoju laikotarpiu C1 bus mažesnis už šio laikotarpio pajamas Y1, C1 < Y1, S > 0. Taigi nuo sutaupytos sumos S = Y1 - C1 jis gaus palūkanas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 84 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1878 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inesa
  • Vartojimas ir taupymas referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Vartojimas ir taupymas referatas. (2015 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/vartojimas-ir-taupymas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 00:03
×