Vartojimo ir taupymo problema ekonomikoje Lietuvoje


Įvadas. Taupymas. Vartotojo taupymas. Pirmiausia pradėti taupyti. Patarimai norintiems lengviau taupyti. Penki taupymo mitai. Pagrindinė ekonominė problema. Vartojimas. 10. Vartojimo funkcija. Vartojimas ir investicijos, jų kitimo padariniai. Kada atsigaus vidaus vartojimas Lietuvoje? Ar jis bus toks koks buvo iki krizės? Griežtas Lietuvos taupymas nepraėjo be skaudžių socialinių pasekmių. Ekonomikos stimuliavimas didinant valstybinio sektoriaus išlaidas. Valstybinio sektoriaus išlaidos iškreipia vartojimo ir taupymo santykį. Bendras vidaus produktas (BVP). 18. Išvados. Literatūra.

Darbo tikslas: Išanalizuoti šios temos pagrindines problemas ir atlikti jų apžvalgą Lietuvoje ir ne tik.

Darbo uždavinys : Surinkti ir išanalizuoti kuo daugiau su tema susijusios medžiagos ir ją pateikti.

Žmonės dažnai mano, kad jų pajamoms negresia jokie sukrėtimai, kad darbas yra pastovus ir nėra rizikos prarasti pajamas, todėl nėra būtinybės kaupti pinigus atsargai. Tačiau visus gali ištikti tam tikros nelaimės ar sukrėtimai. Tai patvirtina ir statistika: žmonės dažnai praranda pajamas kai kuriais savo gyvenimo etapais arba patiria nuostolių, kurie gali nublokšti į skurdą, jeigu nėra jokių finansinių galimybių, kurios galėtų padėti. Tokią padėtį gali lemti įvairūs nelaimingi atsitikimai:

Gamyklos uždarymas ar įmonės veiklos mažėjimas, dėl kurio tampama bedarbiu.

Psichinė, emocinė ar socialinė problema, kuri paveiks šeimos narį.

Netikėta teisinė kolizija, tokia kaip areštas ar ieškinys.

Todėl svarbu pradėti taupyti kuo anksčiau, siekiant turėti trejų – šešerių mėnesių atlyginimų (atskaičius mokesčius) pajamas likvidžioje banko sąskaitoje. Pinigai investuoti į kitokį turtą, nėra likvidūs, kadangi gali būti sudėtinga bet kuriuo momentu parduoti kitokį turtą, ir jeigu reikėtų parduoti kitokį turtą greitai, galima negauti visos to turto vertės. Be to, santaupos, kaupiamos netikėtai, kritiškai situacijai, turi būti padėtos į saugią vietą, tokią, kurioje nėra jokios rizikos prarasti pinigus. Akcijos ir obligacijos yra labai rizikingos, ir todėl nerekomenduojama rinktis tokių rūšių sąskaitų.

Tikslą – sutapyti trejų – šešerių mėnesių atlyginimą – kai kurie žmonės gali labai sunkiai įgyvendinti. Tai iš tiesų yra daugiau nei kai kurie žmonės turi pinigų (grynųjų). Tačiau tokia suma – tai tikrai finansinė apsauga, kuri gali padėti išgyventi galimas finansines nesėkmes.

Būtina pradėti nuo to, kiek norima sutaupyti. Geriausias būdas – tai 10 proc. Nuo neto gaunamų pajamų ( 10 proc. Tikslas leis sutaupyti norimą trijų atlyginimų sumą per mažiau nei penkerius metus). Dauguma žmonių negali pradėti nuo 10 proc. Taupymo, tuomet reikia pradėti nuo tos sumos, kokią galima sutaupyti, net jeigu tai nebus daugiau nei 10 Lt per mėnesį, ir po truputį didinti sumą, kai jau bus lengviau.

Nusprendus taupyti bet kokią sumą, svarbu tuos pinigusatsidėti iš karto, prieš pradedant tvarkyti net svarbiausias išlaidas. Dar geriau būtų sudaryti su banku automatinio pavedimo sutartį į taupomąją sąskaitą. Daugelis bankų siūlo tokias paslaugas ir Lietuvoje.

Apsisprendus dėl taupymo programos, būtina pamąstyti, kokiu būdu galima padidinti sumą, skirtą taupyti. Pvz., jei kartais padidėtų atlyginimas, tą padidėjusią sumą rekomenduotina skirti santaupoms. Tai padaryti paprasta. Tektų įsivaizduoti, kad atlyginimo niekas nepakėlė ir džiaugtis, kaip kyla palūkanų suma už taupomus pinigus. Tą patį rekomenduojama padarytį su metinėmis premijomis, piniginėmis dovanomis iš giminaičių ir kitomis gautomis sumomis.

Paklausti, kodėl iki šiol nepradėjo taupyti, žmonės dažnai nurodo penkis stereotipinius atsakymus, kurie iš tiesų ne visuomet atitinka tikrovę. 

1. Mano santaupos yra per mažos, kad jas investuočiau.

Investuojant visuomet reikia įvertinti galimą riziką ir pasitarti su investavimo konsultantu. Būtina įsitikinti, ar įmonė, į kurią ruošiatės investuoti, yra patikima. Investuojant į vertybinius popierius reikia nepamiršti, jog laikui bėgant jų vertė gali kristi. Tuo tarpu pasirinkus kitą taupymo būdą - terminuotąjį indėlį - uždirbamos palūkanos, o pagal Lietuvos Respublikos Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą banke laikomi indėliai yra apdrausti VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas".

Įsitikinimas, kad taupyti nemalonu, yra klaidingas. Vartojimas, kaip ir taupymas, yra neatsiejamos ekonomikos proceso dalys. Vartojimas yra būtinas, jis gaivina šalies ekonomiką; galiausiai, jis padeda realizuoti mūsų kasdienes svajones. Tačiau reikia vengti neprotingo, neapskaičiuoto vartojimo. Kita vertus, taupymas, kai žinome, jog turime atsidėję „juodai dienai", suteikia saugumo ir pasitikėjimo rytdiena jausmą, o tai ypač svarbu šiandieninėje situacijoje.

Su kuria susiduria bet kuri visuomenė yra konfliktas tarp žmonių begalinių poreikių ir ribotų išteklių, kurie gali būti naudojami tam, kad tenkintų poreikius. Svarbiausia atskirti dvi sąvokas: “pigu“ ir “ekonomiška“. Pigus daiktas išsiskirs tik žema kaina, tačiau bus blogos kokybės ir kainuos daugiau pinigų, nes bus perkamas per tam tikrą laiko tarpą dažniau, nei taupus ir ekonomiškas pirkinys, kuris kainuoja daugiau ir kurio kokybė vėliau atsipirks, nes jis bus naudojamas žymiai ilgesnį laikotarpį. Vartojimo mąstai XXI amžiuje jau yra pasiekę pačią aukščiausią iki šiol žinomą ribą. Dažnai vartojame nesaikingai ir neapgalvotai. Šiuo atveju beveik "sausi iš balos išlipa" tie, kurie moka taupyti. Naujų technologijų dėka galime atsisakyti neprotingo taupymo, kuriuo stipriai ribojame savo poreikius.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 240 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (4282 žodžiai)
  • Universitetas
  • Marija
  • Vartojimo ir taupymo problema ekonomikoje Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Vartojimo ir taupymo problema ekonomikoje Lietuvoje. (2015 m. Spalio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/vartojimo-ir-taupymo-problema-ekonomikoje-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 03:37
×