Vartotojų elgsena ir prekių paklausa skaidrės


Vartotojo elgsena ir prekių paklausa. Vartotojo elgsena. Vartotojo tikslas. Naudingumo teorija. Naudingumas. Naudingumo funkcija. Bendrasis naudingumas. Ribinis naudingumas. Bendrasis ir ribinis naudingumas grafinis vaizdavimas. Indiferentiškumo teorija. Vartotojo indiferentiškumo (abejingumo) kreivės. Abejingumo kreivių žemėlapis. Abejingumo kreivių savybės. Ribinė substitucijos norma. Ribinė substitucijos norma MRS. Abejingumo kreivių nuolydis ir MU. Biudžetinis apribojimas ir biudžetinė tiesė. Biudžeto modelio prielaidos. Biudžetinė tiesė. Vartotojo biudžetas. Biudžetinės tiesės nuolydžio ekonominė prasmė. Biudžetinės tiesės poslinkiai. Biudžetinės tiesės pasvirimo kampo pokyčiai. Vartotojo pusiausvyros analizė. Vartotojo pusiausvyros padėtis. Naudingumo maksimizavimo taisyklė. Prekės ir pinigų ribinis naudingumas. Vartotojo pusiausvyros taškas. Pusiausvyra grafiškai. Optimalaus pirkimo taisyklė. Ribinis naudingumas ir paklausos dėsnis. Vartotojo premija. “Blogos” prekės pajamų – vartojimo kreivė. Engelio dėsnis. Gifeno prekės ir paradoksas.


Naudingumo teorija remiasi tam tikromis prielaidomis: vartotojas turi ribotą pinigų kiekį ir siekia maksimaliai patenkinti savo norus (gauti maks. naudingumą), išleisdamas šiuos pinigus prekėms bei paslaugoms pirkti; vartotojas laisvai pasirenka pinigų išleidimo būdą, t.y. kokioms prekėms išleisti pinigus, kad gauti maksimalų naudingumą; visi kiti veiksniai yra nekintami (Ceteris paribus).

Ribinis naudingumas (marginal utility): Mažėjančio ribinio naudingumo dėsnis teigia, kad prekės ar paslaugos ribinis naudingumas palaipsniui mažėja, kai didėja prekės ar paslaugos vienetų suvartojimas.

Kai bendrasis naudingumas maksimalus, ribinis naudingumas lygus 0.

Jos dažniausiai yra išgaubtos formos ir slenka į dešinę pusę. Kreivės nuolydis mažėja, judant kreive į dešinę pusę ir yra neigiamas. Bendrasis naudingumas didėja abejingumo kreivei tolstant į dešinę pusę.

Grafiškai ribinę pakeitimo normą (MRS) atspindi indiferentiškumo kreivės nuolydis bet kuriame jos taške.

Vartotojo norus riboja piniginės pajamos, skirtos pinigų pirkimui ir prekių (paslaugų) kainos. Kadangi kiekvienas vartotojas turi ribotas pajamas, tai jas reikia taip paskirstyti įvairioms prekėms ir paslaugoms pirkti, kad gautume didžiausią bendrąjį naudingumą.

Kai vartotojas nebenori pirkti daugiau vienos prekės kitos sąskaita, tai – pusiausvyros padėtis. Tuomet vartotojo bendrasis naudingumas yra maksimalus.

Ankstesnę formulę galima papildyti, jei laikysime pinigus preke, turinčia ribinį naudingumą ir kainą. Kadangi vieno lito kaina yra lygi litui, tai turime:.

  • MS PowerPoint 944 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 49 puslapiai (1689 žodžiai)
  • Universitetas
  • Akvile
  • Vartotojų elgsena ir prekių paklausa skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Vartotojų elgsena ir prekių paklausa skaidrės. (2017 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/vartotoju-elgsena-ir-prekiu-paklausa-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 21 d. 01:27
×