Vartotojų teisių apsauga



Kiekvienos išsivysčiusios šalies pareiga ginti ir apsaugoti vartotojų teises. Lietuvoje šiam klausimui skiriamas nemenkas dėmesys. Vartotojas turi teisę gauti išsamią ir teisingą informaciją valstybine kalba apie prekių ir paslaugų įsigijimo sąlygas, jų kokybę, saugumą, vartojimo būdą (naudojimosi taisykles), garantijos ir keitimo laiką, prekių pirkimo (paslaugų teikimo) sutarties nutraukimo tvarką, taip pat kitą jam, kaip vartotojui, reikalingą informaciją. šią informaciją vartotojui privalo suteikti ir už jos teisingumą atsako prekių pardavėjas.
Lietuvoje nemažai institucijų vykdo vartotojų švietimą, informuoja apie vartotojų teises, leidžia leidinius, organizuoja seminarus, tačiau ne visoje Lietuvos teritorijoje vartotojų švietimo veikla pakankamai koordinuojama. Labiausiai informuoti yra didžiųjų miestų gyventojai. Lietuvos įstatymai gina pažeistas vartotojų teises nepriklausomai, nuo to kur ir kokioje Lietuvos dalyje jie gyvena. Patobulinti įstatymai suteikia plačias teises vartotojams.
Lietuvos respublikoje sukurta vartotojų apsaugos sistema, kurios pagrindą sudaro vartotojų teisių gynimo įstatymas ir kiti teisės aktai kurie numato, kad jų laikymosi priežiūrą vykdo vartotojų teisių gynimo valstybinės įstaigos ir visuomeninės vartotojų organizacijos, kurias remia ir teikia finansinę paramą valstybė. Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba yra pagrindinė institucija, atsakinga už vartotojų teisių apsaugą švartotojo teisės – kiekvienam vartotojui suteiktos teisės, kuriomis siekiama apginti vartotojų interesus įvairioteisė savo nuožiūra įsigyti ir naudoti prekes ir paslaugas (pasirinkteisė gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba apie parduodamas prekes,lr vartotojų teisių apsaugos įstatyme nurodoma, kad vartotojų teisių apsaugos sritys yra prekių pirkimas – pardavimas ir su jomis susijusios paslaugos, visos atlygintinos paslaugos, kataikant prevencines priemones (ugdant, informuojant, konsultuojant vartotojus, atliekan. valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos paskirtis – įgyvendinti valstybės politiką vartotojų teisių apsaugos srityje ir užtikrinti vartotojų teisių apsaugą.
valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos respublikos konstitucija, Lietuvos respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymu (žin. , 1994, nr. 94-1833; 2007, nr. 12-488), Lietuvos respublikos produktų saugos įstatymu (žin. , 1999, nr. 52-1673; 2001, nr. 64-2324), Lietuvos respublikos reklamos įstatymu (žin. , 2000, nr.