Vasario 16-oji referatas


Vasario 16 rasinys. Vasario 16 referatas. Rašinys apie vasario 16. Skaidres apie vasario 16. Rasinys vasario 16. Rasiniai apie vasario 16. Referatas apie vasario 16. Rasinelis apie vasario 16. Laiskas apie vasario 16. Vasario 16 konspektas.

Vasario 16-oji. Kiekvienais metais mes švenčiame naujosios Lietuvos valstybės atkūrimo 1918 m. Šventę – vasario 16-ąją, šventę lietuvių tautos, sukūrusios šiame Europos regione, prie Baltijos jūros, Lietuvos valstybę ir čia brandinančios Europos civilizacijos savąją raišką, praturtinusios ją savo įvairovę ir kultūros autentiškumu. Vasario 16-osios akto signatarai.


    Vasario 16-oji užima ypatingą vietą Lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės, skaičiuojančios šimtmetį, istorijoje. Šios šventės ypatinga ir betarpišką artumą mes jaučiame čia, vilniuje, kuriame 1917–1918 m. Buvo žengti ryžtingi ir nepamirštami naujosios demokratinės Lietuvos valstybės kūrimo žingsniai. Galima teigti, kad be vasario 16-osios nebūtų buvę ir kovo 11-osios. Per 13 atsikūrusios nepriklausomos Lietuvos valstybės metų vilniuje susiformavo šios šventės tradicija. Mes visi daug žinome apie šios šventės kilmę ir reikšmę. Tačiau minėdami vasario 16-ąją mes turime pakankamai motyvų pamąstyti apie savo protėvių politinę kultūrą ir jų drąsą parenkant kelią Lietuvių tautai Lietuvoje ir europos žemyne bei pasaulyje.

   norėčiau kalbėti apie tris dalykus, susijusius su vasario 16-osios švente ir jos vertinimu bei reikšme mūsų tautai bei šaliai ir demokratijos raidai europoje.

   pirmiausiai, kiek buvo demokratiškas Lietuvos valstybės atkūrimas 1918 m. ? Ar demokratiškais pagrindais buvo sudaryta Lietuvos taryba? Mes žinome, kad ją išrinko Lietuvių konferencija vilniuje. Ir gal būt mažiau žinome, kas sudarė konferencijos kontingentą, iš kur ir kas tokie buvo konferencijos dalyviai. Tai geriausiai parodo jų sudėties profesinė struktūra: iš 222 konferencijos dalyvių daugiau kaip trečdalį [39 %] sudarė žemdirbiai – ūkininkai, dvarininkai, dvarų ekonomai – ir su kitais verslais – prekyba, pramone, amatais susiję atstovai, beveik du trečdalius [61 %] sudarė inteligentija: katalikų dvasininkai, mokytojai, teisininkai, gydytojai, menininkai, inžinieriai, studentai, tarnautojai, ir kt. Į vilnių jie atvyko iš vilniaus bei Kauno miestų ir 34 apskričių, padedant dieveniškėmis ir baigiant palanga. Taigi, iš visos Lietuvos. Konferencija ir įpareigojo išrinktąją Lietuvos tarybą siekti savarankiškos Lietuvos valstybės sukūrimo. Taryba jai duotą mandatą įvykdė paskelbdama vasario 16-osios aktą – politinę Lietuvos atkūrimo programą.

   antras dalykas, kurį noriu priminti – tai Lietuvių tautos mentalinį persiorentavimą. Jonas basanavičius, vincas kudirka, paskelbęs Lietuvą tėvyne mūsų, ir kiti mūsų inteligentijos atstovai turėjo Lietuvos valstybės viziją, ją matė ir visi Lietuvos tarybos nariai, daug Lietuvių konferencijos dalyvių. Tačiau 1916–1918 m. Dar daug Lietuvos gyventojų neįsivaizdavo, kad mes patys galėsime be rusijos imperijos valdytis. Tačiau 1917 m. Pabaigoje – 1918 m. Įvyko pasitikėjimo savimi, o konkrečiai – Lietuvos taryba, kaip savo valdžia ir gynėja, lūžis.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1841 žodžiai)
  • Vilhelmina
  • Vasario 16-oji referatas
    9 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Vasario 16-oji referatas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/vasario-16-oji-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:22
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo