Vatikanas


Vatikano politine sistema. Skaidres popieziai. Šventasis sostas referatas. Vatikano popieziai. Vatikanas skaidres.

Vatikano istorija. Politinė sistema. Ekonomika. Demografija. Kultūra. Vatikanas, kartais šventasis sostas (lot. Vaticano, stato della citta del vaticano) – mikrovalstybė, įsiterpusi ant vatikano kalvos šiaurės rytinėje romos dalyje, už kelių šimtų metrų nuo tiberio upės. Vatikano ribos beveik visur atkartoja miesto sienų, pastatytų popiežiaus apsaugai, ribas.

Vatikanas, kartais šventasis sostas (lot. Vatikano klimatas toks pat kaip ir romos - viduržemio jūros klimatas su švelniais lietumis nuo rugsėjo iki gegužės vidurio bei karštomis vasaromis nuo gegužės iki rugsėjo. Ši valstybė tarsi pasaulinės katalikiškos bažnyčios centras, taip pat yra popiežiaus rezidencija. Nors vatikanas yra labai mažas, tačiau turi savo gvardiją, pinigus, pašto ženklus ir kitus savarankiškai valstybei privalomus atributus. Pagrindinė vatikano funkcija – religinė veiklos sfera. Vatikano pasididžiavimas - šv. Petro bazilika, laikoma didžiausia ir puošniausia katalikų bažnyčia pasaulyje.

Vatikano istorija. Senovėje ant vatikano kalvos (mons vaticanus) stovėjo didelis imperatoriaus nerono cirkas. Valdant šiam imperatoriui, cirko teritorijoje buvo nukryžiuotas apaštalas petras ir netoliese palaidotas. Po kurio laiko ten buvo pastatyta bažnyčia, o praėjus maždaug 250 metų, imperatorius konstantinas ant apaštalo kapo pastatė nuostabią baziliką. Vatikanas tapo piligrimų traukiančių prie šv. Petro kapo traukos centru.

Iki xiva. Popiežių rezidencija buvo ne vatikanas, o leterano rūmai. Po romos imperijos žlugimo popiežiai apeliuodami į vadinamąjį pipino dovanojimą pasiskelbė savo bažnytinės valstybės valdovais. 751m. Galutinai buvo užtikrintas tokios valstybės egzistavimas. Popiežiai palaipsniui plėtė savo valdomas teritorijas ir po kurio laiko valdė didesnę dalį apeninų pusiasalio. Popiežiai vatikane įsikūrė tik po didžiosios schizmos, grįžę iš avinjono (1377m. ). Nuo 1377m. Kiekvienas popiežius plėtė ir gražino vatikano kalvos statinius, stengėsi šventąją kalvą paversti garbinga vyriausiojo katalikų bažnyčios tėvo būstine.

Xixa. Didesnę dalį popiežiaus valdomų žemių atėmė naujai susikūrusi italijos karalystė. 1870 metais, kai roma buvo užimta ir prijungta prie italijos karalystės, popiežiaus valdos buvo dar labiau sumažintos. Popiežius pijus xi atsisakė pripažinti italijos karalystę ir ragino katalikus ją boikotuoti. Faktiškai valdydami vatikano teritoriją, popiežiai ilgai kovojo su italijos valstybe, tikėdamiesi su europos didžiųjų valstybių parama atkurti senąją popiežiaus valstybę. Nesutarimai baigėsi, kai popiežius pijus xi 1929m. Vasario 11 dieną pasirašė su italijos vyriausybe laterano susitarimą, kuriuo oficialiai buvo sukurta nepriklausoma vatikano valstybė ir romos katalikų bažnyčia įgavo išskirtinį statusą italijoje. 1947m. Vatikano suverenitetas įteisintas italijos konstitucijoje.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 310 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (1210 žodžiai)
  • Vatikanas
    10 - 1 balsai (-ų)
Vatikanas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/vatikanas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:55
×