Veiklos audito samprata, tikslai, etapai


Įvadas. Veiklos audito samprata. Veiklos audito tikslai. Veiklos audito objektai. Veiklos audito kriterijai. Veiklos audito etapai. Planavimas. Atlikimas. Ataskaitų rengimas. Stebėsena atlikus auditą (veiksmai po auditoIšvados. Šaltiniai.


Temos aktualumas. Ribotų išteklių paskirstymas svarbus ne tik valstybės, bet ir įmonių valdyme, todėl svarbu, jog ekonomiškumas, efektyvumas bei rezultatyvumas būtų įvertinti. Veiklos audito procese yra objektyviai ir nepriklausomai vertinamas šie trys kriterijai, pateikiamos rekomendacijas, kuriomis siekiama gerinti esamą situaciją.

Išnagrinėjus skirtingus mokslinius šaltinius ir pateiktą informaciją, aprašyti veiklos audito tikslus, atlikėjus bei objektus.

Pagal Daujotaitę (2012) auditas apibūdinamas kaip svarbi valstybės funkcija, kuri įvardijama kaip viena iš seniausių valstybės funkcijų. Pirmosios valstybinio audito institucijos įsteigtos vakarų Europoje XII-XIV amžiuje. Finansai Lietuvoje pradėti kontroliuoti 1591 metais, pradėtos tęsti Vakarų Europos valstybių viešosios finansų kontrolės įstaigų tradicijos. Valstybės kontrolės įstatyme išskiriamas dviejų rūšių valstybinis auditas: finansinis (teisėtumo) ir veiklos:

Ši informacija yra reikalinga, nes svarbu, kad įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžios, visuomenė, mokesčių mokėtojai suprastų, kaip visuomenėje paskirstomi ištekliai ir kad ši informacija padėtų priimant tinkamus sprendimus. Veiklos auditas įgyvendinamas tikrinant ir vertinant viešojo sektoriaus institucijų valdymo politikos, veiklos (ekonomiškumo, efektyvumo ir (ar) veiksmingumo) įgyvendinimą, skelbiamų veiklos rodiklių, veiklos vertinimo sistemų bei vidinių veiklos vertinimų patikimumą ir tinkamumą.

Šis procesas padeda nustatyti sritis, kuriose veikla vykdoma neracionaliai. Taip pat yra teikiamos rekomendacijas veiklos gerinimui, nurodant sritis, padedančias sumažinti išlaidas bei taupyti lėšas, gerinant ir skatinant paslaugų kokybę, organizacinius procesus. Ekonomiškumo aspektu yra vertinama ar ištekliai naudojami ekonomiškai, ar pinigai paskirstomi tikslingai. Rezultatyvumas vertina išteklių panaudojimo optimalumą, norimų tikslų įgyvendinimą. Efektyvumu norima išsiaiškinti, kokios sritys kelia problemas, ištirti problemų priežastis bei nustatyti, koks jų poveikis tiriamai veiklai.

Ši funkcija nustato rizikas, kurios gali daryti neigiamą poveikį esamai veiklai. Nustatoma ne tik esamos, bet ir galimos problemos, todėl veiklos auditas reikšmingas kaip prevencijos priemonė. Taip pat ši prevencija padeda užkirsti kelią pažeidimų pasikartojimui arba bent jau sumažinti tikimybę, jog jie nepasikartotų dar kartą.

Ekonomiškumas- išteklių, kurie reikalingi rezultatui pasiekti (prekei pagaminti ar paslaugai suteikti), panaudojimo minimizavimas, išlaikant rezultato kokybę. Ekonomiškumas yra paprasčiausias kriterijus, nes jis priklauso nuo mažiau veiksnių, kurie ekonomiškumo sampratoje tiesiogiai susiję su kaštais bei šį kriterijų lengvą įvertinti kiekybiškai. Ekonomiškumas padeda pasiekti konkretų rezultatą pasirinkus ekonomiškiausią, kitaip tariant pigiausią, būdą, todėl lengva palyginti rezultatus pagal išteklių sunaudojimą. Dėl šios priežasties Mackevičius, Daujotaitė (2011) ekonomiškumą įvardina kaip palyginimo kriterijų.

Efektyvumas- santykis tarp tikėtinų rezultatų (prekių, paslaugų) ir išteklių, kaštų, kurių prireikė rezultatui pasiekti. Šis kriterijus analizuoja gerokai daugiau ir įvairesnių faktorių, taip pat yra įmanoma jį apskaičiuoti kiekybiškai, tačiau tai padaryti būtų žymiai sudėtingiau negu tai atliekant su ekonomiškumo rodikliu. Kai audito tikslas sutelktas į efektyvumo rezultatus, norint išanalizuoti audituojamo subjekto, programos ar projekto realų ar potencialų gebėjimą pasiekti norimus rezultatus su nurodytomis sąnaudomis, dažnai naudojamos ekonomines priemonės: sąnaudų rezultatyvumo analizė, sukurto rezultato savikaina ir kt.

  • Microsoft Word 97 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3370 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Veiklos audito samprata, tikslai, etapai
    10 - 3 balsai (-ų)
Veiklos audito samprata, tikslai, etapai. (2019 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/veiklos-audito-samprata-tikslai-etapai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 05 d. 11:20
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo