Vėjo elektrinių problemos


Įvadas. Tikslai. Triukšmas. Koks triukšmas saugus sveikatai? Miego ir psichikos sutrikimai. Šešėlio mirgėjimas. Nukenčiantys gyvūnai. Žūstantys paukščiai. Vabzdžiai. Menčių dažymas Lietuvoje. Vėjo elektrinių planavimas. Regimoji tarša“ arba kraštovaizdis. Vėjo turbinų avarijos. Lūžtančios mentys. Ledo atlaužos. Gaisrai. Išvada. Literatūra.

Didėjant aplinkos taršai ir žmonių elektros energijos poreikiams, vis labiau ieškoma įvairių alternatyvų tradicinei energetikai. Tai lėmė, kad pastaruoju metu vis plačiau naudojami atsinaujinantys energijos ištekliai, vietiniai resursai. Vienas iš priimtiniausių ir Europos Sąjungoje ir visame pasaulyje yra vėjo energetika: vėjo turbinų pastatyta gerokai virš dviejų šimtų tūkstančių. Vien vėjo elektrinės per 2011-uosius metus pagamino apie 459.9 TWh energijos. Tačiau kaip ir bet koks kitas įrenginys, vėjo turbinos turi ir trūkumų, t.y turi neigiamos įtakos aplinkai: tiek gyvūnams ir žmonėms, tiek pačiai gamtai. Šiame darbe apžvelgiamos vėjo turbinų pagrindinės ir dažniausiai pasitaikančios problemos, susijusios su žmogumi ir gamta,taip pat jų galimi sprendimo būdai.

Jugtinėse Amerikos Valstijose CDC centras ( Centers for Disease Control and Prevention) yra pateikęs diagramą, su konkrečiais skaičiais – kiek laiko geriau neviršyti būnant tam tikrame triukšme, nurodytame decibelais, norint nepakenkti savo sveikatai.

Tačiau kiek smarkus tiksliai yra vėjo turbinos skleidžiamas triukšmas? Šiam klausimui atsakyti yra padaryta begalės bandymų, ir daugelio jų rezultatų apibendrinimas yra toks, kad vėjo elektrinės skleidžia vid. apie 105 dB triukšmą, bet tik esant visai šalia (kelis metrus) nuo jų. Tolstant nuo vėjo elektrinės šis triukšmo lygis sparčiai krenta (50m – 80dB, 100m – 50dB, 400m – 40dB). Palyginimui: 40dB tai toks triukšmas, kuris prilygtų šaldytuvo skleidžiamam ūžesiui. Mums įprasti aplinkos veiksniai, tokie kaip automobilių eismas, net ir mažesniuose keliuose, praskrendantys lėktuvai, miesto triukšmas savo lygiu gerokai lenkia vėjo elektrinių triukšmą, o Anglijoje atlikti matavimai parodė, kad vėjo jėgainių sukeliami infragarso ir žemo dažnio garsai yra gerokai žemesni nei žmogaus girdimumo slenksčio riba, todėl nesukelia neigiamo poveikio visuomenės sveikatai.

Nuo aukštų statinių, pavyzdžiui, vėjo turbinų krenta šešėlis, kurio vieta ir ilgis kinta, priklausomai nuo saulės aukščio ir pozicijos. Besisukančios vėjo turbinų mentys sukelia judantį šešėlį, kuris tam tikrose situacijose lemia tai, kad šalia turbinos esančiuose namuose atsiranda mirgančio šešėlio efetktas, panašiai kap mirgėjimas pro automobilio langą, kai pro medžių alėją važiuojama automobiliu ir danguje šviečia žemai esanti žiemos saulė.

Nors ir specialistai teigia, jog toks žemo dažnio mirgėjimas neturi didesnės įtakos sveikatai, ir jis neturėtų trukti ilgiau nei trisdešimt minučių per dieną, tačiau realybė rodo, jog tai kelia nemažai rūpesčių aplink vėjo elektrines gyvenantiems žmonėms. Tyrimai parodė, kad ilgalaikis mirgėjimas gyventojams labai įkyrėjo, trukdo jų kasdieninę veiklą, sukėlia padidinta irzlumą. Taip pat šis mirgėjimas kelia grėsmę žmonėms, linkusiems į epilepsiją. Nemažai atvejų, kai gyventojai neapsikentę tiesiog išsikrausto toliau nuo vėjo elektrinių.

  • Microsoft Word 423 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (2326 žodžiai)
  • Universitetas
  • Daumantask
  • Vėjo elektrinių problemos
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Vėjo elektrinių problemos. (2015 m. Gegužės 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/vejo-elektriniu-problemos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 11:26
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo