Vėjo energetika (2)


Įžanga. Vėjas, jo energija ir energetika. Privalumai. Trūkumai. Vėjo jėgainių tipai. Horizontalios ašies vėjo jėgainės. Vertikalios ašies vėjo jėgainės. Vėjo energetika Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Vėjas - tai oro judėjimas Žemės paviršiumi iš aukšto slėgio į žemo slėgio sritis. Pirma priežastis yra Saulė, kuri, dėl skirtingų saulės spindulių kritimo kampų į paviršių (paviršiaus netolygumas), jį įkaitina nevienodai. Taip pat svarbią įtaką turi jūros ir vandenynai, kurie įšyla ar atšąla žymiai lėčiau, nei sausuma. Iš Saulės gautą energiją paviršius perduoda orui, ir dėl skirtingų paviršiaus temperatūrų oro temperatūra taip pat yra nevienoda. Kaip jau žinome, šilto oro tankis yra mažesnis nei šalto, jis kyla į viršų virš šalo oro ir taip suformuoja aukšto slėgio sritis, stebimas slėgių skirtumas skirtingose vietose. Taip pat didelę svarbą turi Žemės sukimasis, kuris tarsi "tempia" atmosferą paskui save ir taip sukelia turbulenciją - chaotišką oro judėjimą, sūkurius. Visi šie veiksniai kartu ir yra įvairiausių vėjų formavimosi Žemės atmosferoje priežastis. Taigi vėjo energija - vėjo kaip oro judėjimo energija, ir pagrindinis vėjo energetikos uždavinys yra šią energiją kuo efektyviau paversti mums naudinga ir svarbia energijos rūšimi - elektros energija. Vėjo energetika laikoma viena iš mažiausiai aplinkai kenkiančių energetikos šakų, tačiau neišvengiama ir kylančių problemų. Pamėginsime išsamiau aptarti vėjo energetikos privalumus ir trūkumus.

Kaip jau minėjome, vėjo energetika yra laikoma viena iš "žaliausių" energetikos šakų, juolab gamtosaugos klausimas šiuo metu yra labai plačiai svarstomas visame pasaulyje ir nuolat pasirašomos vis naujos sutartys, kuriomis siekiama gerinti mus supančią aplinką, oro kokybę ir t.t. Išskirsime pagrindinius aspektus, kuriais remiantis vėjo energetika išsiskiria ir sparčiai vystosi tarp kitų atsinaujinančių energijos išteklių rūšių.

mini vėjo jėgaines gali turėti ir nuosavų namų, sodų savininkai, taip mažindami savo išlaidas bei parduoti perteklinę energiją į bendruosius elektros tinklus.

Nepaisant gausos privalumų, eksplotuojant vėjo jėgaines susiduriama su problemomis bei pačių jėgainių trūkumais. Dažniausiai minimos problemos:

Mentės, kurios gali siekti netgi 50 m ir daugiau iš tiesų nelengva nuvežti į reikiamą vietą, ypač jei kelyje pasitaiko staigių posūkių. Taip pat transportavimo greitis yra griežtai ribojamas.

Kabina. Joje montuojama daugybė svarbių įrenginių, tokių kaip generatorius, turbino krypties valdymo sistema, diskinis stabdys, pagrindinis velenas ir t.t.

  • Elektrotechnika Referatas
  • Microsoft Word 289 KB
  • 2013 m.
  • 10 puslapių (2180 žodžiai)
  • Universitetas
  • Egidijus
  • Vėjo energetika (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Vėjo energetika (2). (2013 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/vejo-energetika-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 12:48
×