Vekseliai ir jų naudojimas Lietuvoje


Įvadas. Teorinė vekselių naudojimo Lietuvoje apžvalga. Vekselių samprata ir ypatumai. Vekselių rūšys. Vekselių privalumai. Išvados. Literatūra. Priedai.


Nors vekselių naudojimą reglamentuojantys Lietuvos Respublikos įstatymai, teisės aktai, pradėti formuoti daugiau nei prieš dešimtmetį, daugelis visdar vengia jais naudotis. Taigi, galima teigti, kad vekselis Lietuvoje yra pakankamai nauja atsiskaitymo priemonė. Daugeliui ūkio subjektų trūksta žinių bei patyrimo naudojant vekselius. Tačiau mokslininkai teigia, kad ateityje vekseliai ir jų naudojimas gali tapti prioritetu. Tam vilčių suteikia ne tik sėkminga Vakarų Europos patritis, bet ir auganti Lietuvos ekonomika (Vasarienė, 2001).

Darbo objektas – vekseliai.

Darbo tikslas – išanalizuoti vekselių naudojimą Lietuvoje.

Darbo uždaviniai:

Apibūdinti vekselių esmę.

Išanalizuoti vekselių klasifikaciją.

Išnagrinėti vekselių turinį, formą bei jų naudojimo privalumus.

Darbo metodai: mokslinės Lietuvos ir užsienio autorių lyginamoji analizė ir apibendrinimas.

J. Šatas (2006) vekselį (angl. bill, note) apibūdina kaip įstatymo nustatytos formos dokumentą, naudojamą atliekant tarptautinius ir vietinius atsiskaitymus.

Vekseliui būdingi žemiau esantys požymiai.

Pasak V. Vaškelaičio (2001) vekselis gali būti naudojamas kaip: 1) mokėjimo priemonė; 2) laidavimo dokumentas; 3) dokumentas reikalingas banko paskolai gauti.

Pirmiausia išskirtinos dvi vekselių rūšys: paprastieji (solo) ir įsakomieji (tratos). Pastarieji yra laikomi pagrindiniais. Taigi, įsakomasis vekselis (angl. bill of exchange, draft, deposit bill) - vekselis, kurio davėjas įsako kitam asmeniui, kad šis vekselyje įrašytą sumą sumokėtų jame nurodytam asmeniui (LR įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas). Kreditorius pagal įsakomąjį vekselį dažniausiai būna paskolos davėjas, prekių arba kitokių vertybių pardavėjas. Kitaip nei paprastojo vekselio atveju, pagal įsakomąjį vekselį mokėtojas yra ne vekselio davėjas, o jį akceptuojantis bei diskontuojantis bankas. Akceptuodamas įsakomąjį vekselį, bankas kartu besąlygiškai prisiima įsipareigojimą jį apmokėti (Šatas, 2006).

Paprastasis vekselis (angl. promissory note) - vekselis, kurio davėjas be sąlygų įsipareigoja vekselio turėtojui sumokėti vekselyje įrašytą sumą (LR įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas). Paprastasis vekselis dažniausiai įteikiamas kreditoriui (skolos davėjui, pardavėjui ar kt.) priimant ar perduodant pinigus ar kitokias vertybes. Taigi atsiskaityti (grąžinti skolą) pagal solo vekselį visada privalo pats davėjas (skolininkas), o reikalavimo teisę pirmiausia įgyja šio dokumento gavėjas, kuris vėliau gali jį perleisti kitam asmeniui. Šios rūšies vekseliais dažniausiai užtikrinami: skoliniai įsipareigojimai, prisiimti pagal sandorius, sudaromus piliečių. Kaip atsiskaitymo priemonė komerciniuose santykiuose vekselis kai kada naudojamas vidaus prekyboje (Šatas, 2006).

Pagal įteisinimo požymį vekseliai gali būti pareikštiniai (kai teisę į apmokėjimą turi bet kuris jį pateikęs asmuo), orderiniai (kai teisę į apmokėjimą turi pirmasis tame dokumente nurodytas asmuo ir t.t.) ir vardiniai (kai teisę į apmokėjimą turi tik jame nurodytas asmuo (Šatas, 2006).

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 1236 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2653 žodžiai)
  • Kolegija
  • Puleksas@gmail.com
  • Vekseliai ir jų naudojimas Lietuvoje
    10 - 10 balsai (-ų)
Vekseliai ir jų naudojimas Lietuvoje. (2016 m. Liepos 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/vekseliai-ir-ju-naudojimas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 14:19
×