Vėlyvosios cukrinio diabeto komplikacijos


Įvadas. Lėtinės (vėlyvosios) diabeto komplikacijos. Diabetinė nefropatija. Diabetinė retinopatija. Diabetinė nEuropatija. Gydymas ir profilaktika. Informacijos šaltinių sąrašas.

Iš pradžių ligai būdingų simptomų nebūna. Analizuojant anamnezės duomenis nustatoma, kad buvo pablogėjusi savijauta, padidėjęs dirglumas, atminties, pažangumo pablogėjimas, greitas nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, svaigimas, miego sutrikimai (mieguistumas ar nemiga), odos sausumas, niežėjimas, pūlinės odos ligos, sausumas burnoje, iš jos sklindantis acetono kvapas, vėmimas, saldumynų troškimas. Pagrindiniai simptomai išryškėja: apie 30 proc. susirgus ūmine liga, apie 20-30 proc. atsiradus ketoacidozei, apie 10 proc. po skiepijimo, traumų.

Kai liga prasideda ketoacidozinė koma, būdinga: staiga sustiprėjęs troškulys, pagausėjęs šlapinimasis, silpnumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, regėjimo sutrikimai, mieguistumas, dehidracija, šilta, sausa oda, svorio sumažėjimas, hiperventiliacija (Kusmaulio kvėpavimas: gilus, triukšmingas, ritmiškas), acetono kvapas iš burnos, tachikardija, hipotenzija, sąmonės sutrikimas.

Simptomų įvairovė ir pasireiškimas priklauso nuo ligos trukmės kol buvo kreiptasi į gydytoją ir nuo vaiko amžiaus. Eiga gali būti palaipsninė – palengva progresuojanti, arba staigi, audringa, išryškėjanti susirgus ūmine liga. Dažniausiai simptomai greitai progresuoja ir reikia specifinio gydymo – insulino terapijos. Diagnozė patvirtinama aptikus glikemiją.

Liga yra pavojinga todėl, kad ligonį gali ištikti ūminės komplikacijos, t. y. gyvybei grėsmingos ūminės būklės/komos:

ketoacidozinė koma – kraujyje susidaro labai didelė cukraus koncentracija;

hipoglikeminė koma – kraujyje labai sumažėja cukraus koncentracija;

vaikus retai ištinka hiperosmozinė ir pieno rūgšties komos.

Tik nuolatinė gera diabeto kompensacija, t. y. gera glikemijos kontrolė ir kasdienis intensyvus gydymas insulinu, dieta, fizinis aktyvumas atitolina atokias komplikacijas (retinopatija, neuropatiją, mikroalbuminuriją). Vienas iš diabeto kompensacijos rodiklių yra glikuoto hemoglobino HbA1C tyrimas, leidžiantis įvertinti glikemijos kontrolės lygį per 3 mėnesius. Norma iki 6 proc. Diabeto kompensacija (glikemija) gali būti gera, bloga patenkinama.

(Normali gliukozės koncentracija kraujyje: kūdikių – 2,78-4,48 mmol/l, ikimokyklinio amžiaus Vaikų ir mokyklinio amžiaus Vaikų – 3,3-5,6 mmol/l).

Cukriniam diabetui būdingas generalizuotas kraujagyslių pažeidimas, vadinamas diabetine angiopatija. Diabetinė angiopatija yra skirstoma į mikro- ir makroangiopatiją. Makroangiopatijai būdingas generalizuotas degeneracinis smulkiųjų kraujagyslių-kapiliarų, arteriolių ir venulių pažeidimas. Makroangiopatija galima ne tik diabeto klinikinių formų atvejais, bet taip pat ir gliukozės tolerancijos sutrikimo metu ir netgi esant diabeto rizikos faktoriams. Kai mikroangiopatija pažeidžia inkstų kanalėlius, vystosi nefropatija, akių tinklainę – retinopatija ir distalines kojų dalis – periferinė angiopatija.

Ne visiems diabetu sergantiems pacientams vienodai vystosi diabetinė nefropatija. Yra individualių rizikos veiksnių, kurie padidina ar sumažina nefropatijos vystimosi riziką. Bierhaus teigia, kad svarbią reikšmę diabetinių angiopatijų formavimuisi turi heterogeniniai baltymų, lipidų ir gliukozės, fruktozės kompleksai, nusėdantys ant kraujagyslių endotelio. Šiandien atliekami tyrimai, kurių metu ieškoma genetinių diabetinės nefropatijos žymenų. Manoma, kad juos galima rasti tarp genų, koduojančių renino-angiotenzino sistemą.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2750 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aira
  • Vėlyvosios cukrinio diabeto komplikacijos
    10 - 1 balsai (-ų)
Vėlyvosios cukrinio diabeto komplikacijos. (2016 m. Sausio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/velyvosios-cukrinio-diabeto-komplikacijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 19:21
×