Vengtini vartoti žodžiai ir jų junginiai


Įvadas. Pagrindinės leksikos sąvokos. Vengtinų vartoti žodžių ir jų junginių vartojimo priežastys. Nevartotinos leksikos poveikis lietuvių kalbai. Vengtinų vartoti žodžių ir jų junginių pavyzdžiai. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedas.

Darbo objektas - vengtini vartoti žodžiai ir jų junginiai.

Darbo tikslas - išanalizuoti vengtinus vartoti žodžius ir jų junginius

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti pagrindines leksikos sąvokas.

Išsiaiškinti vengtinų vartoti žodžių ir jų junginių vartojimo priežastis.

Išnagrinėti nevartotinos leksikos poveikį lietuvių kalbai.

Pateikti kuo daugiau pavyzdžių pasirinkta tema.

Reikiamo kalbos stiliaus nepaisymas – taisytinų (labiau stiliaus požiūriu) dalykų atsiranda, kai vieno stiliaus terminus, žodžius, posakius neapgalvotai keliame į kitą, Nepaisydami kalbos stiliaus pasakome daug įvairių dalykų, kurie neatspindi, to ką norėjome pasakyti. Ilga laiką televizijos ekranuose trumpomis pamokomis pasirodydavo laida „Žodis, ne žvirblis“. Joje kiekvieną kartą pavaizduojamos gyvenimiškos situacijos, kuriose ne taip pasakyti ar pritaikyti ne tuo stiliumi žodžiai viską apversdavo aukštyn kojom. Būtent ši priežastis stiliaus nepaisymas suniokos ne lietuvių kalbą, o mūsų bendravimą su aplinkiniais. Galvokime ką sakome ir nereikės bijoti dėl kiekvieno ištarto žodžio.

Hibridai – tai žodžiai mišrūnai. Juose yra ir savų, ir svetimų elementų, t. y. reikšminių žodžio dalių. Hibridai būna vartotini ir nevartotini.

Vengtinų vartoti žodžių ir žodžių junginių priežastys yra šios:

Leksikos poveikis lietuvių kalbai yra labai didelis, tai jaučiame kiekvienas iš mūsų. Nesvarbu kokio amžiaus esame, bet leksikos klaidų neišvengiame, o būtent šios rūšies klaidų vartojimas ir nepaisymas žlugdo ir naikina lietuvių kalbą. Prie viso šito prisideda ir emigrantai, kurie vyksta į kitas šalis ir po truputį užmiršta mūsų kalbą, taip jos neperduodami savo vaikams ir anūkams.

Pateikdama nevartojamų žodžių, supratu, kad jų labai daug, labai įvairių. Nemažai iš visų skaitytų buvo žinomų, tačiau dar daugiau jų buvo pirmą kartą girdėtų. Šių žodžių sąrašas platus ir labai norėčiau, kad jis su laiku pradėtų nykti.

V. Kernagio dainos „ Kancaras“ žodžiai ypatingai atspindi mano pasirinktą temą. Šioje dainoje įvairių nevartotinų žodžių labai daug. Būtent ši daina parodo kiek mūsų kalboje gausu tokių svetimybių. Tai ne tik dainos žodžiai taip daugelis mūsų kalbame kasdieninėje aplinkoje, taip pat tai dažnai tenka girdėti viešumoje. Šią dainą pasirinkau šiam darbui norėdama parodyti, kad ne tik kalboje, bet ir dainose yra neišvengiami nevartotini žodžiai, jų junginiai. Vildamasi, norėčiau pasakyti, kad mūsų gimtojoje kalboje būtų kuo mažiau tokių dainų.

  • Microsoft Word 96 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2909 žodžiai)
  • Laura
  • Vengtini vartoti žodžiai ir jų junginiai
    10 - 9 balsai (-ų)
Vengtini vartoti žodžiai ir jų junginiai. (2015 m. Lapkričio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/vengtini-vartoti-zodziai-ir-ju-junginiai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 09:12
×