Verbų sekmadienis


Verbu sekmadienio paprociai. Verbu sekmadienio reiksme. Verbu sekmadienis skaidres. Verbu sekmadienis paprociai. Verbu sekmadienio burtai. Verbinės. Verbos gamyba. Verbos zolynu reiksmes. Verbu reiksmes. Skaidrės verbos.

Lietuvių referatas. Darbo tikslas. Susipažinti su verbų sekmadienio šventimo papročiais ir tradicijomis. Velykų simbolio – verbų reikšmė ir jų gamybos būdai. Verbinės. Žolynų verbos. Vilniaus verbos. Išvados. Nutirpus sniegui ir pradėjus dygti žolei, balandžio pabaigoje žemdirbiai švęsdavo pavasario atėjimo šventę, kurios metu garbindavo žemės deivę Žemyną – Žiedkelę. Šią šventę 325 m. katalikų bažnyčia susiejo su Velykomis.


Verbinės. Nutirpus sniegui ir pradėjus dygti žolei, balandžio pabaigoje žemdirbiai švęsdavo pavasario atėjimo šventę, kurios metu garbindavo žemės deivę žemyną – žiedkelę. Šią šventę 325 m. Jos esti ne vienu laiku, nes nicos bažnytinis susirinkimas viii a. Nusprendė velykas švęsti praėjus 14 dienų nuo pavasario pradžios, Pirmą sekmadienį po vasrinio mėnulio pilnaties. Kadangi mėnulio pilnatis kiekvienais metais būna skirtingu laiku, tai ir velykos kasmet švenčiamos vis kitą dieną. Pavasarinė mėnulio pilnatis būna ne anksčiau kaip kovo 21 d. Priešvelykinės apeigos pradedamos prieš savaitę, Nuo verbų sekmadienio. Tą dieną esą kristus įjojęs į jeruzalę, ir žmonės jam po kojomis kloję palmių šakas. Daugelyje šalių šią dieną vadina palmių sekmadieniu. Tam įvykiui atminti ir imta šventinti verbas. Tačiau verbos, su jomis atliekamos apeigos, yra susijusios su pagoniškuoju medžių kultu.

Žiloje senovėje per pavasario šventes būdavo garbinami anksčiausiai rodantys gyvybės ženklus augalai, kurie esą turėdavo magišką galią pagreitinti augmenijos pabudimą, pagerinti žmonių sveikata, pašalinti visokį blogį. Tikėta, kad juose besikaupianti gyvybės – augimo ir vaisingumo jėga. Mūsų krašte tokiais augalais buvo laikomos tam tikrų gluosnių rūšys, duodančios vyriškosios ir moteriškosios lyties sporų. Pvz. , verbos daugiausia buvo daromos iš žilvičio ir kadagio, rečiau iš išsprogusio beržo šakelių. Tokie medžiai lietuvoje yra žilvitis ir blindė.

Verbų sekmadienis. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/verbu-sekmadienis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 14:19