Verslo etika ir kultūra


Įvadas. Etikos esmė. Profesinės etikos samprata. Organizacijos kultūra. Išvados.

Šiame darbe stengsiouosi atskleisti etikos reikšmę versle ir visuomenėje, parodant etinių problemų kilimą ir sąsajas su organizaciojos kultūra.

Vėlesniais amžiais romėnai pateikė būdvardį moralis, o dar vėliau imtas vartoti žodis moralitas (moralė). [2. p. 1]

Niekur nerasime surašytų verslo kultūros ir etikos nurodymų. Tai organizacinių, techninių, ekonominių, psichologinių bei kitų reikalavimų kompleksas.

Būti organizacijos dalimi, vadinasi būti tos organizacijos kultūros dalimi. Tą dalį sudaro darbuotojų tarpusavio santykiai bei nuostatos. Vykstant globalizacijos procesams, šių dienų organizacijos susiduria su įšūkiu pritaikyti savo kultūrą, kad ji būtu ne tik lanksti, tačiau ir jautri daugeliui kultūrinių skirtumų.

Kadangi dabartinės verslo įmonės dalyvauja pasaulio ekonomikoje, todėl mes kaip jų nariai turime būti jautrūs skirtingiems kultūriniams požiūriams, su kuriais susiduriame plėsdami savo veiklą už šalies ribų.

Profesinė etika, tai tam tikras konkrečių elgesio normų rinkinys arba elgesio kodeksas, kuriuo priimdamas sprendimus, privalo vadovautis vienos ar kitos profesijos darbuotojas. Ji gan dažnai pasitarnauja sprendžiant etinius ginčus kylančius profesinėje veikloje (pvz, medicinoje, ar gydytojas turi pranešti ligoniui apie tai, jog pastarasis serga nepagydoma liga?). Dauguma dilemų, kurios susijusios su įvairiomis profesinės etikos rūšimis, sukelia tam tikrą prieštaravimą tarp profesinės ir universalios etikos.

Universali etika apibrėžia elgesio normas privalomas visiems, nepriklausomai nuo jų profesijos ar socialinės padėties. Reiktu atkreipti dėmesį į tai, kad iš esmės nėra neišvengiamo konflikto tarp profesinės ir universalios etikos keliamų reikalavimų. Tačiau, kuomet vyksta toks konfliktas, sukuriama rimta problema žmogui, atsakingam už sprendimų priėmimą.

Profesinė etika susiformavo kartu su darbo pasidalijimu, kurio dėka pradėjo formuotis socialinės grupės bei padėtis visuomenėje. Susidarius profesinėms grupėms, atsirado poreikis reguliuoti sąntykius su kitais grupės nariais, taipogi ir su kitomis grupėmis. Pradžioje tai buvo nedidelis profesijų ratas, tačiau ilgainiui rasdavosi vis naujų profesijų. Kiekvienoje profesinėje grupėje susikiuria tam tikri sąntykiai ir ryšiai tarp žmonių. Priklausomai nuo darbo objekto, darbo priemonių, naudojamų būdų ir sprendžiamų problemų pobūdžio, susikuria situacijos, sunkumai ir pavojai, kurie reikalauja atitinkmo veikimo ir atitinkamos reakcijos.

  • Microsoft Word 91 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1941 žodžiai)
  • Universitetas
  • Donatas
  • Verslo etika ir kultūra
    10 - 5 balsai (-ų)
Verslo etika ir kultūra. (2015 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/verslo-etika-ir-kultura.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 20:38
×