Verslo etikos problemų analizė


Įvadas. Etikos samprata. Verslo etiniai aspektai. Etinių problemų klasifikacija. Etinių problemų Lietuvoje atvejų analizė. Naudojimasis tarnybine padėtimi. Išvados. Literatūra.


Etikos tema organizacijoje nagrinėjama, kaip verslo etikos dalis. Ši tema susiduria su sampratos skirtumais, nes net mokslinėje literatūroje ji aprašoma ir interpretuojama skirtingai. Mokslinėje literatūroje manoma jog, organizacijos turėtų pasižymėti etiškais bruožais. Kuriant sėkmingą verslą verslo etika yra neatsiejama jo dalis, turbūt šiai nuomuonei pritartų daugelis. Taigi šiame darbe bus siekiama suvokti verslo etikos svarbą.

Darbo tikslas : atskleisti verslo etikos svarbą verslui.

Darbo uždaviniai:

Apibrėžti šiuolaikinę etikos sampratą ir jos struktūrą.

Apžvelgti svarbiausias etikos problemas ir jų priežastis.

Išanalizuoti Lietuvoje kylančias verslo etikos problemas.

Norint nagrinėti etiką, bet kokioje organizacijoje pirmiausiai reikėtų aptarti etikos samprata. Pati etikos sąvoka dažnai gretinama su tokiomis sąvokomis moralė, dorybė, vertybės ir pan. Kad suvokti šių savokų esmę reikėtų pabandyti jas apibūdinti.

Dorovė, kaip apibrėžiama naujausiame etikos žodyne, yra ne tas pat, kas moralė, nors dažnai spaudoje ir gaunamoje kasdienėje informacijoje dorovės ir moralės sąvokos tampa sinonimais. Dorovė – tai platesnė sąvoka, be to, ji – nacionalinės terminijos palikimas. Labiau gilinantis į dorovės sąvoką galima remtis Anzenbacherio (1998) teiginiu, kad dorovė – tai „praktikos vertinimas pagal socialiai pripažintus normatyvinius standartus“ .

Taigi galėtume teigti, jog etikos samprata yra moralės, dorovės ir vertybių visuma, nes visos šios sąvokos yra neatsiejamos, kitaip tariant papildo viena kitą.

Verslas yra neatsiejamas nuo etikos. Verslinikui kuriant įmonę reikalingi darbuotojai, kurie padetų pasiekti tikslo, atsiradus darbiniams santykiams neišvengiamai atsiranda ir etinės problemos. Nes verslininkų priimami sprendimai vienaip ar kitaip įtakoja darbuotojų gyvenimą, priimami sprendimai nevisada atitinka darbuotojų lūkeščius. Kad etinių problemų kiltų kuo mažiau kiekvienas verslininkas, net gi galima teigti, kad privalo išstudijuoti verslo etika. Be abejo svarbu turėti moralines vertybes, kurios nepažeistų kitų asmenų interesų.

Pirma. Materialiųjų vertybių įvairovės kūrimas yra svarbiausias pradinis verslo pašaukimas (jo misija).

Žinoma, ne visi verslinikai ar darbuotojai linke vadovautis moralinėmis vertybėmis, be to kiekvienas žmogus turi savitą suvokimą apie tai kas yra moralu ar amoralu. Todėl tikslinga, kuriant įmonę ir priimant darbuotojus nustatyti tam tikras elgesio normas ir prioritetus, tai galbūt padėtų sumažinti galimų etinių konfliktų grėsmę. Viena iš alternatyvų, kaip susisteminti ir pateikti nustatytas elgesio taisykles būtų etikos kodekso sukurimas. Tokio kodekso sukūrimas, kuris galiotų tam tikroje organizacojoje ne tik padėtų tų konfliktų išvengti, bet ir juos išpręsti.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1905 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ginatrė
  • Verslo etikos problemų analizė
    10 - 8 balsai (-ų)
Verslo etikos problemų analizė. (2016 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/verslo-etikos-problemu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 22:13
×