Vertybės mituose: Mitas „Dedalas ir Ikaras” - žmogaus tremties, nuopuolio ir praradimo atspindys


Vertybės mituose: Mitas „Dedalas ir Ikaras” - žmogaus tremties, nuopuolio ir praradimo atspindys. Kalbėjimo planas.


Tikslas: aptarti mituose suformuluotas amžinąsias vertybes, žmogaus ir tėvynės ryšį, praradimo skausmą, šeimos tarpusavio santykių idėjas, kryptingą žmogaus tobulėjimo kelią.

Mitai – amžių išmintis. Jie sugeba giliausią išmintį pateikti paprasta forma. Ne be reikalo mitai buvo visuomenę vienijanti medžiaga. Įžymus mitologas Džozefas Kempbelas (Joseph Campbell) yra pasakęs, kad visos visuomenės gyvena pagal vienokius ar kitokius mitus. Priklausomai nuo to, kokius mitus jos pasirenka, susiformuoja vienokia ar kitokia kultūra. Mitai žadina mūsų kūrybinę vaizduotę, teikia atramas šiandienos mąstymui, padeda įvardyti dabartinę egzistencinę žmogaus būseną. Šiandien pristatysiu vieną iš tokių mitų - Dedalo ir Ikaro mitą, kuris nori vaizdžiai pateikti, kokią stiprią galią gali turėti tėvynės ilgesys, ir mus pražudyti gali neatsakingas mūsų pačių elgesys.

Ištremtas iš Atėnų, didysis skulptorius Dedalas, gyveno Kretos saloje. Jis gerbiamas ir šlovinamas kaip nagingiausias tų laikų žmogus, tačiau nelaimingas, nes buvo slegiamas tėvynės ilgesio. Rūstus Kretos karalius Minas nenorėjo išleisti menų meistro iš salos, todėl salą dieną-naktį saugojo sargai. Dedalas save ir sūnų Ikarą tikino, kad Minas tebuvo tik Žemės ir jūros valdovas, o dangus šiam nepriklausė. Vieną rytą, Dedalui pakrantėje pamačius paukščius, kilo idėja. Jis netrukus ėmė tirti jų sudėjimą, laikui bėgant įminė gamtos kūrybos paslaptį ir pradėjo iš plunksnų ir vaško lipdyti milžiniškus sparnus.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (977 žodžiai)
  • Gimnazija
  • 123mok
  • Vertybės mituose: Mitas „Dedalas ir Ikaras” - žmogaus tremties, nuopuolio ir praradimo atspindys
    10 - 3 balsai (-ų)
Vertybės mituose: Mitas „Dedalas ir Ikaras” - žmogaus tremties, nuopuolio ir praradimo atspindys. (2020 m. Liepos 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/vertybes-mituose-mitas-dedalas-ir-ikaras-zmogaus-tremties-nuopuolio-ir-praradimo-atspindys.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 05:12
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo