Vertybiniai popieriai rūšys, jų pritaikymas ir nauda



Kiekvienoje ekonomiškai išsivysčiusioje valstybėje egzistuoja vertybinių popierių rinkos.
Vertybiniai popieriai – tai akcijos, obligacijos ir kiti nuosavybės arba skolos dokumentai, naudojami atliekant finansines operacijas privačiame ir valstybiniame sektoriuose. Kitaip sakant, vertybinis popierius - tai kokia nors finansinė priemonė, kur kas vertingesnė už popierių, kuriame ji yra išspausdinta, ir išreiškianti tam tikrą vertę. Paprasčiausias skolos dokumentas iou32 - tai irgi vertybinis popierius, kuris nustato, kad jo savininkas turi teisę į tam tikrą vertę, dažniausiai į pinigus.
Taigi šiame referate mes aptarsime vertybvertybiniai popieriai gali būti trumpalaikiai (iki vienerių metų) ir ilgalaikiai (ilgesniam laikui), be to, gali būti skolų vertybiniai popieriai (obligacijos, vekseliai) ir nuosavybės vertybiniai popieriai (paprastosios, privilegijuotoakcijos - įvairių tipų akcinių bendrovių leidžiami investicijų vertybiniai popieriai, rodantys, kad jų savininkai - akcininkai dalyvauja formuojant akcines bendrovės kapitalą, ir suteikiantys turtines ir asmenines neturtines teises. Arba, kitaip sakant, akcija - tai bendrovės nuosavybės vienetą paliudijantis sertifikatas.
Gana dažnai žmonės įsivaizduoja, kad akcija – tai materialus daiktas, Tam tikras popieriaus lakštas su vandens ženklais ir atitinkamais įrašais jame. Labai svarbu žinoti, kad taip būna ne visais atvejais. Įsigydami akcinės bendrovės akcijų, tokių materialių akcijų akcininkai negauna, nes akcinių bendrovių akcijos gali būti tik nematerialios. Įsigijus akcinės bendrovės akcijų, finansų maklerio įmonėje (t. Pas sąskaitų tvarkytoją) yra atidaroma asmens vertybinių popierių sąskaita, kurioje fiksuojama, kiek ir kokių akcijų jis turi. Šiek tiek kitaip yra su uždarųjų akcinių bendrovių akcijomis, nes jos gali būti ir nematerialios, Nuosavybė fiksuojama asmens vertybinių popierių sąskaitoje, ir materialios, Popieriaus lakštas su visais reikalingais rekvizitais.
visos bendrovių akcijos yra vardinės, o pagal akcijų savininkams suteikiamas teises jos skirstomos į klases. Yra skiriamos dviejų klasių akcijos – paprastosios ir privilegijuotosios. Pva sudaro pagrindinę bendrovės akcijų dalį. Jų nusipirkę investuotojai įgyja balsavimo teisę visuotiniame akcininkų susirinkime. Akcininkai turi teisę gauti dividendus, bet paprastųjų vardinių akcijų savininkams jie nėra garantuoti. Bendrovės klestėjimo laikotarpiu pva savininkų gaunami dividendai gali būti didesni nei privilegijuotųjų vardinių akcijų savininkų gaunami fiksuoto dydžio dividendai.