Vėžinės ląstelės biografija


Įvadas. Vėžinės ląstelės savybės. Vėžinių ląstelių raidos etapai. Vėžinių ląstelių galimi sukėlėjai. Kaip užkirsti kelią vėžinių ląstelių plitimui ? Vėžinių ląstelių tyrimų metodai. Literatūra.


Dauguma ląstelių yra specializuotos. Jos turi specifinę formą ir atlieka specifines funkcijas, atitinkančias jų vaidmenį organizme. Tačiau vėžinė ląstelė nepanaši į diferencijuotas raumenų, nervų ar junginio audinio ląsteles, jų forma ir išvaizda - nenormali. Jos gali nuolat dalintis ir yra nemirtingos. Ląstelių kultūroje jos miršta tik todėl, jog pritrūksta mitybinių medžiagų, arba jas užmuša jų pačių toksiški metabolizmo produktai.

Vėžinių ląstelių branduoliai būna padidėję, todėl juose telpa nenormalus chromosomų kiekis. Chromosomos būna mutavusios - kai kurios dalys padvigubėjusios, kitos - iškritusios. Taip pat jose dažnai stebima genų amplifikacija (papildomos specifinių genų kopijos).

Vėžys randamas tik savo susiformavimo vietoje, neįsiskverbęs į normalų audinį. Navikas supiktybėja, kai metastazės suformuoja naujus navikus, nutolusius nuo pagrindinio naviko. Kad atsirastų metastazė, vėžinė ląstelė turi prasiskinti sau kelią pro tarplastelinę medžiagą – kraujagysles arba limfagysles. Nustatyta, kad vėžinės ląstelės turi receptorius, leidžiančius jiems prilipti prie tarpląstelinės medžiagos komponentų, be to, jos gamina fermentus, tirpdančius šią medžiagą ir leidžiančius įsiskverbti į gretimą audinį. Vėžinės ląstelės judrios, nes jų vidinis citoskeletas yra neorganizuotas. Nukeliavusios krauju arba limfa, vėžinės ląstelės gali suformuoti naviką bet kurioje organizmo vietoje.

Nereaguodama ląstelė į pašalinius signalus kiekviena kartą vis labiau/daugiau mutuoja.

Vėžinės ląstelės įsitikina, kad gali ir toliau dalintis stimuliuojant naujų kraujagyslių augimą ir išlaikant maistinių medžiagų nepertraukiamą tiekimą.

Cheminiai - alkoholis, asbesto dulkės, medžio dulkės, guma, plastikas, dažai, derva, aflatoksinai ( mikotoksinai, kuriuos išskiria mikroskopinis grybas Aspergillus flavus) bei tabakas.

  • Microsoft Word 394 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1380 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rokas
  • Vėžinės ląstelės biografija
    10 - 3 balsai (-ų)
Vėžinės ląstelės biografija . (2019 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/vezines-lasteles-biografija.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 30 d. 07:21
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo