Vėžio liga


Vėžio ligos. Įvadas. Onkologijos istorija. Navikų etiologija ir patogenezė. Onkogenai. Navikų poveikis organizmui. Ikinavikiniai pokyčiai. Seilių liaukų navikai. Lūpoje. Burnos ertmėje. Liežuvio vėžys. Skrandžio. Kepenų. Kasos. Plonosios žarnos. Plaučių. Krūties. Gimdos. Sėklidžių. Šlapimo. Odos. Literatūros šaltiniai.


Piktybiniai navikai yra viena dažniausių ligų. Visose išsivysčiusiose šalyse daugėja sergančiųjų vėžiu. Dėl žalingų įpročių, atmosferos užterštumo vis daugiau žmonių serga plaučių vėžiu, kuris pagal sergamumo dažnumą tarp vyrų užima primą vietą tarp visų piktybinių navikų. Tačiau piktybinių navikų diagnostika yra sunki, liga dažnai nustatoma pavėluotai. Daug ligonių kreipiasi į gydytoją tuomet, kai vėžys jau išplitęs ir jį sunku gydyti.

Didelis indėlis onkologijos moksle yra ir rusų mokslininkų. Patologai M.Rudnaiovas ir M.Novinskis sukūrė eksperimentinės onkologijos pagrindus. M.Novinskiui vienam pirmųjų pavyko įskiepiti sergančio gyvulio naviko ląsteles sveikam gyvuliui.

Lietuvoje publikacijos apie onkologines ligas pasirodė 18a. F. Emė gydytojas, kuris aprašė krūties vėžio gydymą.

Kai kurių piktybinių žmonių navikų atsiradimo priežastys yra neaiškios. Vienos vėžinių sukelenčių faktorių yra gyvuliniai riebalai, ypač jų perteklius. Tam tikrą įtaką turi hormonų balanco pokyčiai, kurie priklauso nuo nėštumų ir gimdymų skaičiaus, nuo amžiaus, kada moteris gimdė pirmą kartą, ir galbūt, nuo kai kurių virusų, pvz., papilomas viruso.

Piktybiniai navikai dažniausiai atsiranda ne sveikame, bet pakitusiame audinyje. Ikivėžiniai pakytimai skirtomi į fakultatyvinius ir obligatinius. Ikinavikinius procesus gydyti kur kas lengviau negu piktybinius navikus.

Šie navikai aptinkami burnos ertmėje esančiose, taip pat pažandžių ir paausio liaukose.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 607 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 30 puslapių (1098 žodžiai)
  • Skaiste
  • Vėžio liga
    10 - 9 balsai (-ų)
Vėžio liga. (2016 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/vezio-liga.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 12:09
×