Vidaus ligos


Supratimas apie pirminę arterinę hipertenziją klinikiniai požymiai, komplikacijos, diagnostikos principai. Arterinio kraujospūdžio lygių klasifikacija. Supratimas apie išeminę širdies ligą stabili krūtinės angina, nestabili krūtinės angina, ūminis miokardo infarktas. Klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Supratimas apie pirminę ir antrinę plautinę hipertenziją priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Suprasti apie giliųjų venų trombozę ir plaučių arterijos trombinę emboliją priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Aritmijos sindromas klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Mitralinė stenozė priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Mitralinio vožtuvo nesandarumas priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Aortos vožtuvo nesandarumas priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Aortos angos stenozė priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Ūminis kairiojo širdies skilvelio nepakankamumas. Plaučių edema. Priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Lėtinis kairiojo širdies skilvelio nepakankamumas priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Lėtinis dešiniojo širdies skilvelio nepakankamumas priežastys, klinikiniai požymiai, diagnostikos principai. Elektrokardiografiniai kairiojo širdies skilvelio hipertrofijos kriterijai, reikšmės. Elektrokardiografiniai atrioventrikulinio ritmo ir skilvelinio ritmo kriterijai. Elektrokardiografiniai skilvelinės ekstrasistolijos ir prieširdžių virpėjimo kriterijai. Elektrokardiografiniai antskilvelinės paroksizminės tachikardijos ir skilvelinės paroksizminės tachikardijos kriterijai. Elektrokardiografiniai intraskilvelinio laidumo sutrikimo kriterijai (pilna kairiosios hiso pluošto kojytės blokada, pilna dešiniosios hiso pluošto kojytės blokada). Elektrokardiografiniai miokardo infarkto su q banga kriterijai (ūmiausia, ūminė, poūmė ir randinė fazės).

Pirminė hipertenzija sudaro 90% visų hipertenzijų. Jos priežastys nežinomos. Žinomi tik rizikos veiksniai:

Stirpus, keliantis, išplitęs širdies viršūnės trinksnis, gali būti paslinkęs į kairę ir žemyn;

Spaudimas, sunkumas, gniaužimas, deginimas, tirpimas arba sunkiai apibūdinamas sunkumas krūtinėje;

Skausmo trukmė trumpa, apie 5 min. Praktiškai tęsiasi tol, kol trunka fizinis krūvis. Sustojus skausmas gana greitai išnyksta;

Per pastaruosius 2 mėn. pirmą kartą atsirado ryškus fizinio krūvio pakėlimo mažėjimas;

Per pastaruosius 2 mėn. dažniau pasikartoja, ilgėja trukmė ar mažėja fizinio krūvio pajėgumo slenkstis.

Ūminį miokardo infarktą (MI) sukelia vainikinės arterijos okliuzija ir atitinkamos miokardo dalies nekrozė. Pusei pacientų MI prasideda prieš tai nesirgus krūtinės angina – tai yra išemine širdies liga.

Skausmą dažnai lydi dusulys, didelis bendras silpnumas, šaltas prakaitas; kartais pykinimas ir vėmimas.

Plautinė hipertenzija – tai požymių visuma, kuri vystosi dėl padidėjusio plaučių kraujagyslių pasipriešinimo. Kai šios hipertenzijos priežastys yra nežinomos, ji vadinama pirmine – įgimta, o kai žinomos – antrine.

Patologinis Muro rodiklis (rentgenogramoje apskaičiuojama pusės krūtinės ląstos plaučių kamieno procentais) didesnis nei 30 %.

Giliųjų venų trombozė ar tromboflebitas dažniausiai pasireiškia vyresniems ir stovimą darbą dirbantiems žmonėms, ilgai gulantiems ligoniams, ypač po operacijų, taip pat ištiktiems insulto, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, piktybiniais navikais, nutukusiems, nėščiosioms.

EKG pokyčių stabilumas ir ryškumas daugiausia priklauso nuo to, kiek laiko praėjus nuo embolijos pradžios užrašoma EKG.

Tai yra simptomų visuma, kurią sukelia dažna, reta ar neritmiška širdies veikla. Tai yra daugiaformis sindromas tiek savo klinikiniais požymiais, tiek ir semiotika. Neretai jau iš apklausos duomenų galima nustatyti ritmo sutrikimo pobūdį. Svarbu nustatyti, ar ritmo sutrikimas yra priepuolinis ar lėtinis (ilgalaikis).

Kartais trumpam sutrinka klausa ar netgi netenkama sąmonės, retais atvejais tuo metu gali atsirasti galūnių ir veido raumenų traukuliai-prasideda Morganji-Adams-Stokes priepuolis;

Suaugusiųjų aortos vožtuvo nesandarumo (AVN) priežastis dažniausiai yra aortos vožtuvo ir jo šaknies idiopatinė degeneracija, reumatas, infekcinis endokarditas, trauma. Saikingo AVN priežastis gali būti ir dviburis aortos vožtuvas, sunki hipertenzija, rečiau ankilozuojantis spondiloartritas ir kitos priežastys.

Hemodinamika. KS apimtis ir sistolinis tūris padidėja, nes jis turi sutalpinti įprastinę iš kairiojo prieširdžio atitekančio kraujo porciją bei grįžtantį iš aortos kraują. Kai vožtuvų nesandarumas didelis, į skilvelį regurgituoja apie 60% ir net daugiau sistolinio širdies tūrio. Kairysis skilvelis hipertrofuoja, išsiplečia, vidinis skilvelinis spaudimas jame padidėja. Hipertrofija ir išsiplėtimas gali būti ir labai didelio laipsnio.

Mažesnio laipsnio santykinis AVN prasideda ir sergant pirmine ir antrine arterine hipertenzija – aortą išplečia padidėję kraujospūdis.

Saikingai padidėjęs sistolinis AKS, ryškiai sumažėjęs diastolinis AKS; diastolinio AKS mažėjimas geriausiai parodo aortos vožtuvų nesandarumo laipsnį;

Aortos angos stenozė (AS) yra reta širdies yda – sudaro 1% visų įgytų širdies ydų. Vyresnio amžiaus žmonių (daugiau kaip 70 m.) ydos priežastis dažniausiai yra aterosklerozė.

Hemodinamika. Susiaurėjus aortos angai, padidėja pasipriešinimas kraujo išstūmimui – atsiranda kairiojo skilvelio barometrinė perkrova. Ji sukelia koncentrinę skilvelio hipertrofiją ir jo ertmės sumažėjimą. Tik dekompensacijos stadijos metu prasideda skilvelio dilatacija, sumažėja jo sistolinis ir minutinis tūris.

Alpimas fizinio krūvio metu parodo stabilų skilvelio debitą. 50% pacientų krūtinės angina būna, kai nepažeistos vaininkinės kraujagyslės, bet žemas kraujo spaudimas aortoje ir mažas vainikinis debitas, 50% pacientų ją sukelia vainikines kraujagysles siaurinanti aterosklerozė. Pacientai ilgai nesiskundžia širdies plakimu, nes būdingas polinkis į bradikardiją.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 54 KB
  • 2016 m.
  • 21 puslapis (6446 žodžiai)
  • Ieva
  • Vidaus ligos
    10 - 3 balsai (-ų)
Vidaus ligos. (2013 m. Birželio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/vidaus-ligos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 12:20
×