Vidaus organų rentgenologija ir kompiuterine tomografija


Medicinos referatas. Vidaus organų rentgenologija ir kompiuterinė tomografija. Radiodiagnostinio tyrimo metodai ir indikacijos juos atlikti. Indikacijos tyrimams skrandžio ir dvylikapirštės žarnos su kontrastu bario sulfatu. Skrandžio tyrimas. Indikacijos žarnyno su kontrastu bario sulfatu. Plonosios žarnos. Storosios žarnos. Indikacijos klizmai su bario sulfatu. Kontraindikacijos klizmai su bario sulfatu. Pasažinis storosios žarnos tyrimas. Kompiuterinės tomografijos tyrimas. Indikacijos Pilvo ir dubens organų. Šlapimo ir lytinių organų. Vaikų uždaros pilvo traumos. Literatūros sąrašas.


Be radiologijos negalime įsivaizduoti daugumos šiuolaikinės medicinos sričių. Šiuolaikinė ligų diagnostika įmanoma tik pasitelkiant daugelį medicinos diagnostikos metodų. Įvairūs ligonio tyrimo būdai, tiek laboratoriniai, morfologiniai, patologoanatominiai, tiek funkciniai, suteikia labai daug informacijos apie paciento būklę, tačiau radiodiagnostika šiuo metu yra viena svarbiausių sričių, be kurios neįmanoma daugelio ligų diagnostika. Ligų diagnostika yra turbūt viena sudėtingiausių žmogaus pažintinės veiklos sričių.

Rentgenoskopija - iš pradžių apžiūrima be kontrasto, o vėliau kontrastuojama išgėrus kontrastinės medžiagos ar su klizmos pagalba. Nustatoma organo padėtis, forma, kontūrai, gleivinės reljefas, funkciniai pakitimai (paslankumas, sienelių judesiai, evakuacija).

nustatyti anastomozę: naudojama vandeninė kontrastinė medžiaga tik tais atvejais, kai galima ekskliuduoti bronchoaspiracijos riziką (cheminį pneumonitą);

įtariant, kad skrandis ar dvylikapirštė žarna įtraukta įpatologinį procesą gretimuose organuose.

Skrandžio tyrimas po apžvalginės rentgenoskopijos, apžiūrima skrandžio oro pūslė. Tada išgeriami 1–2 gurkšniai bario sulfato, įvertinamas skrandžio tonusas, mažoji kreivė ir apžiūrima gleivinė. Po to pacientas išgeria likusį kontrastą, tada keičiant jo kūno padėtį, vertinami skrandžio kontūrai, paslankumas, forma, padėtis, peristaltika, evakuacija. Dvylikapirštės žarnos tyrimas atliekamas kartu su skrandžio tyrimu, apžiūrimas bulbus duodeni, dvylikapirštės žarnos padėtis, forma, kontūrai. Dvylikapirštė žarna gali būti tiriama ir hipotonijos sąlygomis. Tai vadinama relaksacine duodenografija.

Rutiniškai tiriant viršutinio virškinamojo trakto organus, atliekamas dvigubas kontrastavimas. Viengubas kontrastavimas atliekamas tik tais atvejais, kai įtariama obstrukcija, pratekėjimas ar fistulė. Viengubas kontrastavimas: nuryjama bario sulfato ir atliekama daug rentgenogramų su kompresija, kad būtų galima geriau apžiūrėti gleivinės detales. Jei atliekamas pooperacinis tyrimas, pirmiausia skrandis užpildomas vandeniu ir jei nematyti perforacijos, tik tada naudojamas bario kontrastas. Dvigubas kontrastavimas: į virškinamąjį traktą prileidžiama oro, tada didelio tankio bario suspensijos. Atliekamos rentgenogramos įvairiai vartant pacientą, kad būtų galima geriau apžiūrėti gleivinę.

 • Medicina Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Aušra
 • 8 puslapiai (1464 žodžiai)
 • Universitetas
 • Medicinos referatai
 • Microsoft Word 29 KB
 • Vidaus organų rentgenologija ir kompiuterine tomografija
  10 - 2 balsai (-ų)
Vidaus organų rentgenologija ir kompiuterine tomografija. (2016 m. Sausio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/vidaus-organu-rentgenologija-ir-kompiuterine-tomografija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 00:23