Viduląsteliniai įnamiai


Kas yra inamiai. Įnamiai skaidrės.

Viduląsteliniai įnamiai. Chlamidijos. Virusai ir prionai. Ląstelės yra organizmus sudarančios “plytos”, taigi, atrodytų, mažiausia gyvybės forma. Tačiau ir ląstelių viduje neretai apsigyvena dar smulkesnės ląstelės ar neląsteliniai organizmai. Viduląsteliniai dumbliai. Kai kurių bestuburių gyvūnų rūšių ląstelėse neretai gyvena vienaląsčiai dumbliai. Viduląstelinių dumblių neretai turi sėslūs vandens gyvūnai, gyvenantys vandenyje, kur mažai planktono. Tai duobagyviai (koraliniai polipai, kai kurios hidros), dvigeldžiai moliuskai, pirmuonys.

Ląstelės yra organizmus sudarančios plytos , taigi, atrodytų, mažiausia gyvybės forma.

Viduląsteliniai dumbliai. Tai duobagyviai (koraliniai polipai, kai kurios hi gyvūninę ir dumblių ląsteles sieja mutualizmas - abipusiai naudingi ryšiai. Dumblio ląstelė iš gyvūninės ląstelės gauna co2, mineralinių druskų. Sėslūs gyvūnai pasisuka ar auga taip, kad dumbliai gautų šviesos. Gyvūnas gindamas save gina ir dumblio ląsteles. Dumblio ląstelės, fotosintetindamos sau organines medžiagas, aprūpina jomis ir savo šeimininką. Gyvūno ląstelės suvirškina dumblio ląstelių perteklių.

Viduląsteliniai parazitai. Kur kas dažniau viduląsteliniai įnamiai yra parazitai, vartojantys ląstelės išteklius. Tokie įnamiai kenkia ląstelėms ir visam organizmui - sukelia ligas. Chlamidijos ir riketsijos yra labai smulkios bakterijos, kurios gali daugintis tik ląstelių viduje. Jos yra obligatiniai viduląsteliniai parazitai.

Chlamidijas ir riketsijas dažniausiai platina nariuotakojai. Riketsijas pirmą kartą 1909 m. Uolėtųjų kalnų karštine sergančių žmonių kraujyje ir šią ligą platinančiose erkėse aptiko h. Riketsas (h. T. Ricketts). Kitais metais riketsas riketsijas aptiko dėmėtąją šiltinę platinančių utėlių žarnyne. Riketsijas pavadino riketso pavarde, nes mokslininkas mirė užsikrėtęs jomis.

Chlamidiozė trachoma. Šia aklumą sukeliančia liga sergama tik tropikuose. Ji paplitusi š. Amerikoje, afrikoje, viduriniuose rytuose, pietryčių azijoje. Ši liga pirmą kartą aprašyta dar 1500 m. P. M. E. Nuo šios ligos apako homeras ir ciceronas.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (650 žodžiai)
  • Patricijus
  • Viduląsteliniai įnamiai
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Viduląsteliniai įnamiai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/vidulasteliniai-inamiai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 16:47
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo