Viduramžiai Europoje


Viduramziu lietuvoje konspektai. Viduramziu sukuosenos bruozai. Viduramžiai referatas.

Viduramžių epochos bruožai. Bizantija. Frankų valstybė. Feodalizmas vakarų europoje. Šventoji romos imperija. Vikingai – didieji viduramžių keliautojai. Krikščionių bažnyčia. Kryžiaus žygiai. Centralizuotų valstybių susikūrimas. Kaimai ir miestai. Viduramžių kultūra. Architektūrinis stilius. Arabai ir islamas. Testas.

Gyveno Skandinavijoje ir Danijoje. VIII a. pabaigoje iš šiaurės pradėję veržtis vikingai puolė, naikino, plėšė Europos valstybes, ėmė žmones į vergiją ir žudė. Vikingų žygiai prasidėjo 793 m. ir baigėsi 1066 m. Buvo siaubiamos ne tik upių pakrantės (Reino, Senos, Luaros), bet laivai galėjo plaukti ir jūromis. Vikingai ne tik puldinėdavo, bet ir prekiaudavo – per rytų savų žemes upėmis jie pasiekdavo Bizantiją ir kitas Viduržemio jūros pakrantės šalis. Ištremtas Eirikas Rudasis pirmasis atplaukė į Grenlandijos salą. Manoma, kad vikingai pirmieji iš europiečių išsilaipino Amerikoje. Pirmosios

Didelės valstybės Skandinavijoje atsirado X – XI a. Didžiausia buvo dano Knuto Didžiojo laikų karalystė, kuri apėmė Daniją, Norvegiją, Angliją. Visus vikingus jungė tik bendra kultūra. Jų religijai būdingas politeizmas, kulto reikmėms buvo naudojami saviti rašmenys – runos. Vikingai sukūrė auksakalystės šedevrų, vėliau – sagų poeziją. Vikingai Lietuvoje lankosi IX a. Jie kariauja su sėliais. Pirmąją Rusijos valstybę įkuria Vikingai (Kijevo Rusia).

I a. atsiranda krikščionybė. Viduramžiais krikščionybė buvo itin svarbi, nes siejo visus Europos gyventojus. Bažnyčios ir vienuolynai steigė ir išlaikė pirmąsias mokyklas, vienuoliai rašė ir perrašinėjo knygas, slaugė ligonius, priglausdavo piligrimus, plėtojo ūkį ir kultūrą. Karolio Didžiojo tėvas Pipinas Trumpasis (valdė 751 – 768 m.) popiežiui perdavė žemes aplink Romos miestą. Taip 756 m. buvo įkurta Popiežiaus valstybė Romos mieste – Vatikanas. 1054 m. vėl paaštrėjus santykiams tarp Romos popiežiaus ir Konstantinopolio patriarcho, Krikščionių bažnyčia galutinai skilo (schisma) – susikūrė Katalikų ir Stačiatikių bažnyčios. Patriarchas gyvena Konstantinopolyje (dabar Maskvoje). Kova tarp imperatorių ir popiežių tęsėsi iki XIII a.

Juose kariavo Vakarų Europos valstybės, siekdamos iš musulmonų atkariauti krikščionių šventąsias vietas Palestinoje. Kryžiaus karai lėmė ekonomikos ir kultūros pokyčius Europoje.

I Kryžiaus žygis (1096- 1099). Žygiui vadovavo Gotfrydas Bulonietis. Jis sėkmingas (užėmė Jeruzalę).

IV Kryžiaus žygis (1202 – 1204). Pasekmė – įkurta Lotynų imperija, užimtas Konstantinopolis).

Romaninis. Vyravo X – XII a. Bažnyčios masyvios, viduje gyvumo suteikdavo arkiniai skliautai. Puošyba – skulptūros, bareljefai.

Gotikinis. Vyravo XIII – XV a. Pastatuose naudotos smailėjančios langų ir durų arkos, dideli vitražai.

Judaizmas (Jahvė, XIII a. pr. Kr., pranašas Mozė, Biblija, Senasis Testamentas).

Budizmas (pranašas Buda, VI a. pr. Kr., Tripitaka – šventoji knyga, tiki inkarnacija).

Hidžra – priverstinis Mahometo ir 70 jo pasekėjų persikėlimas į Medinos miestą.

Koranas – dokumentas, kuris reguliuoja visą gyvenimą. Konspektas iš studentai.eu

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (2530 žodžiai)
  • Universitetas
  • Anele
  • Viduramžiai Europoje
    9 - 1 balsai (-ų)
Viduramžiai Europoje. (2012 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/viduramziai-europoje.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 15:43
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo