Viduramžių Europos ir LDK kultūros bruožai


Istorijos skaidrės. Viduramžių Europos ir LDK kultūros bruožai. Architektūra. Romaninis stilius. Gotikinis stilius. Karolingų renesansas. Vienuolynų reikšmė kultūrai. Miestų augimas. Laiko skaičiavimas. Naujas laiko skaičiavimas ~470-545m. Mokslas ir universitetai. Lietuvos kultūros raida. LDK kultūros bruožai Europos kultūros kontekste. Klausimai.


Architektūra Karolingų renesansas Vienuolynų reikšmė kultūrai Miestų augimas Laiko skaičiavimas Mokslas ir universitetai Lietuvos kultūros raida LDK kultūros bruožai Europos kultūros kontekste.

Viduramžių architektūrai būdingi du pgr. stiliai: Romaninis (10-12a.) Gotikinis (12-15a.).

Pastatams būdingos masyvios mūro sienos, maži langai; viduje šiurkštus akmens paviršius buvo tinkuojamas ir tapomas freskomis, o fasadai dekoruojami skulptūromis.

Būdingi briaunos skliautai, smailios arkos, aukštos lubos, plonos sienos, dideli langai.

Dauguma viduramžių gyventojų nemokėjo nei skaityti, nei rašyti, vaizduojamojo meno kūriniai to meto žmonėms buvo tarsi savotiškos knygos. Daug dėmesio skirta simboliams. Dailėje žmogus vaizduotas tik kaip socialinio sluoksnio atstovas.

Karolio Didžiojo valdymo laikotarpiu Frankų imperijoje atgimė mokslas ir menai. Atgimimo pradininkas buvo pats Karolis Didysis. 8-9a. Karolingų renesansas. Šio renesanso kultūros centras buvo Karolio Didžiojo dvaras.

787m. Karolio Didžiojo nurodymu laisvojo sluoksnio berniukams išsilavinimas tapo privalomas. Prie vienuolynų ir vyskupijų katedrų buvo atidarytos mokyklos vienuoliams ir būsimiems dvasininkams – klierikams.

Iki atsirandant miestams, vienuolynai buvo pgr. Kultūros centrai Europoje. Pavaldūs tik savo abatui – vienuolyno vyresniajam, vienuoliai buvo nepriklausomi nuo politinės santvarkos. Vienuolio uždavinys buvo tarnauti Dievui.

6a. Nustatytos konkrečios šventųjų knygų skaitymo valandos. Kiekvienas vienuolynas turėjo steigti savo biblioteką, o kiekvienas vienuolis turėjo būti raštingas. Prie vienuolynų kūrėsi mokyklos.

Nuo 7a. Gatves pradėta grįsti akmenimis Viduramžių pabaigoje turtingesniuose miestuose atsirado žibintų.

  • Istorija Skaidrės
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Goda
  • 32 puslapiai (758 žodžiai)
  • Istorijos skaidrės
  • MS PowerPoint 396 KB
  • Viduramžių Europos ir LDK kultūros bruožai
    10 - 5 balsai (-ų)
Viduramžių Europos ir LDK kultūros bruožai. (2015 m. Lapkričio 16 d.). http://www.mokslobaze.lt/viduramziu-europos-ir-ldk-kulturos-bruozai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:10