Viduramžių politinis ekonominis agrarinis vystymasis


Skaidrės viduramžių valstiečių gyvenimas skaidrės. Centralizacija viduramziais. Politinis žemėlapis viduramžiais. Viduramziu centralizacija.

Politinio gyvenimo kryptis 10-14a. Buvo politinės valdžios monarchistinės centralizacijos tendencija. Brandžiųjų viduramžių laikotarpyje geriausiai centralizaciją sekėsi vykdyti Anglijos karaliams. Ekonominė raida. Agrarinės revoliucijos esmė.

Politinio gyvenimo kryptis 10-14a. Didž. Britanija mažiau nukentėjo nuo normanų, niokojimas buvo mažesnio masto. Užėmus sostą vilhelmui i karalius žemės buvo išsimėčiusios po visą kraštą, todėl separatizmas čia buvo sunkiai įgyvendinamas. Be to miestai buvo politiškai silpni. Buvo labiau centralizuota negu žemyne vasaliteto sistema (mano vasalo vasalas - mano vasalas). Anglijoje karalių rėmė ir atsikėlę normandai, anglų baronai (stambūs žemvaldžiai), bažnyčia, laisvieji valstiečiai. Tokiu būdu susidarė situacija kai karaliaus valdžia stipri, palankios sąlygos centralizacijai.

Kitas fenomenas, būdingas anglijos raidai - ribota karaliaus valdžia (1215m). Tada anglijos karalius nebuvęs populiarus (jonas bežemis) buvo priverstas pasirašyti didžiąją laisvių chartiją, kuria apribojo valdžią bajorams, miestiečiams. D. L. Ch. Buvo nuolaidų iš esmės visiems. Ji buvo labai svarbi, laikoma pirmuoju anglijos konstituciniu aktu. Buvo sudarytas 25 baronų komitetas, turėjęs stebėti, kaip karalius laikosi chartijos.

1265m atsiranda atstovaujamoji luominė įstaiga - parlamentas, susiskirstęs į dvejus rūmus: lordų ir bendruomenių. Tai buvo nuolat veikiantis organas. Taigi valdžia padalintaprancūzijoje šis procesas vyko lėčiau, bet buvo išbaigtas. Karaliaus valdžia buvo silpna, miestai politiškai stiprūs. Karaliaus domenas (žemės) buvo kompaktiškas. Nebuvo laisvųjų valstiečių sluoksnio. Buvo kuriamas vieningos valdžios aparatas, prijungiamos įvairios žemės (normandija). Taigi 14 - 15a. Prancūzija buvo suvienyta.

Prancūzų kultūra - iškiliausia. Karaliai sugyvena su popiežiumi.

  • Microsoft Word 4 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (529 žodžiai)
  • Bronė
  • Viduramžių politinis ekonominis agrarinis vystymasis
    10 - 3 balsai (-ų)
Viduramžių politinis ekonominis agrarinis vystymasis. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/viduramziu-politinis-ekonominis-agrarinis-vystymasis.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 24 d. 20:22
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo