Viduramžių valstybė:nuo feodalinio susiskaldymo iki centalizacijos


Viduramžių valstybė nuo feodalinio susiskaldymo iki centralizacijos. Karaliai siekė išplėsti šalyje savo valdžią ir įtaką – pamažu vyko centralizacija. Centralizacijos priežastys. Galingųjų feodalų savavaliavimu buvo nepatenkinti ir nedideles valdas turintys riteriai. Augant miestams ir. Stipri kariuomenė tapo naujos ir galingesnės valstybinės valdžios pagrindu. XI a. Prancūzijos karaliui priklausė nedidelis domenas aplink Paryžių. Prancūzijos centralizacija. Valdydami šalį karaliai taip pat stengėsi įgyti kuo didesnę gyventojų paramą. Prancūzijos valdovai siekė atsiimti šias žemes. Persilaužimas kare legendomis siejamas su šešiolikmetės merginos Žanos d‘ Ark asmenybe. Prancūzijos karaliaus vasalai Normandijos hercogui Vilhelmui Užkariautojui 1066m. Anglijos centralizacija. Kita vertus, priešindamiesi karaliaus savivalei privilegijuotieji luomai išsikovojo teisę turėti savo atstovų susirinkimą. Po Šimtamečio karo Anglijoje kilo valdančiosios dinastijos atšakų - Jorkų ir Lankasterių – kova dėl sosto.

Viduramžių valstybė: nuo feodalinio susiskaldymo iki centralizacijos.

Galingųjų feodalų savavaliavimu buvo nepatenkinti ir nedideles valdas turintys riteriai. Jie papildė karalių kariuomenės gretas, stojo į karaliaus tarnybą, kuri teikė daugiau garbės ir pajamų. Centralizaciją rėmė ir Katalikų bažnyčia. Dvasininkai tikėjosi užsitikrinti galingo vientisos šalies valdovo globą.

Augant miestams ir plečiantis prekybai, didėjo pinigų vaidmuo. Stiprus jautėsi tas, kuris turėjo jų daugiau. XIVa. Europą nusiaubusi katastrofiška maro epidemija ir po jos prasidėjęs ūkio nuosmukis pablogino ne tik valstiečių, bet ir feodalų padėtį. Dalis senjorų nusigyveno, kartu silpnėjo jų vaidmuo visuomenėje.

Stipri kariuomenė tapo naujos ir galingesnės valstybinės valdžios pagrindu. Savo rankose sutelkę ekonominę, politinę ir karinę galią karaliai tapo šalies vienytojais. Gaudami didžiausias pajamas jie galėjo išlaikyti galingą kariuomenę ir pamažu palaužti neklusnių vasalų priešinimąsi.

Valdydami šalį karaliai taip pat stengėsi įgyti kuo didesnę gyventojų paramą.

  • MS PowerPoint 100 KB
  • 2016 m.
  • 13 puslapių (443 žodžiai)
  • Odeta
  • Viduramžių valstybė:nuo feodalinio susiskaldymo iki centalizacijos
    10 - 6 balsai (-ų)
Viduramžių valstybė:nuo feodalinio susiskaldymo iki centalizacijos. (2015 m. Sausio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/viduramziu-valstybenuo-feodalinio-susiskaldymo-iki-centalizacijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 09:35
×