Vidutinis darbo užmokestis Europos sąjungoje


Lentelių ir paveikslų sąrašas. Įvadas. Vidutinio darbo užmokesčio es šalyse. Vidutinio darbo užmokesčio samprata. Vidutinis darbo užmokestis makroekonominėje aplinkoje. Vidutinio darbo užmokesčio rodiklio svarba ekonomikoje. Vidutinio darbo užmokesčio analizė Baltijos valstybėse. Taikomojo tyrimo analizė. Duomenų analizė taikant matematinius ir statistinius Analizės instrumentus. Matematinė analizė. Pagrindiniai duomenys ir dviejų rodiklių ryšiai. Vidutinio darbo užmokesčio statistinės išvados. Taikomojo tyrimo duomenų analizė. Surinktų duomenų dažniai (naudojant SPSS programą) Išvados. Literatūra ir kiti informacijos šaltiniai.


Pirmoje dalyje yra aprašoma nagrinėjamo ekonominio rodiklio samprata ir svarba šalies ekonomikai, rodiklis yra lyginamas su kitais rodikliais.

Trečioje dalyje yra atliekama atlikto taikomojo tyrimo (anketinės apklausos) analizė.

Vienas svarbiausių gamybos veiksnių yra darbas. Darbas - tai žmogaus tikslinga veikla,

jo fizinių ir protinių sugebėjimų realizavimas siekiant gauti tam tikrų materialinių ar dvasinių gėrybių. Darbas suteikia kiekvienam žmogui galimybę save realizuoti, rasti savo vietą ir pripažinimą tarp kitų žmonių. Darbo rinka kartu su žemės ir kapitalo rinkomis įeina į ekonominių išteklių rinkos sudėtį. Kaip teigia Mačernytė-Panomariovienė I. (2003), darbas, kaip ir kiti ekonominiai ištekliai, rinkoje įgyja savo kainą. Ši kaina yra darbo užmokestis, kurį gauna užimti gyventojai, piniginis atlygis, sumokamas už darbą, atliekamą pagal darbo sutartį ir gali būti mokamas kaip alga arba kaip valandinis atlygis (Vainienė, 2008). Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse darbo atlikimo bei apmokėjimo sąlygos nustatomos įstatymais. Darbo užmokesčio sistemos formavimas daugumoje

Europos šalių, yra grindžiamas kolektyvinėmis derybomis tarp darbdavių ir darbuotojų atstovų. Daugelyje šalių, kolektyvinių derybų sistema yra grindžiama teisės aktais LR Darbo kodekse yra pateikiama, jog darbo užmokestis yra atlyginimas už darbą, darbuotojo atliekamą pagal darbo sutartį (Lietuvos Respublikos..., 2002). Taip pat reikia pabrėžti, jog darbo užmokestis mokamas pinigais.

Darbo užmokesčio formavimo principai ir mokėjimai yra apibūdinami darbo sutartyje. Taip pat darbo užmokestis turi remtis individo veikla, kitu atveju – kolektyviniu apmokėjimu, t. y. visos komandos darbu. Darbo užmokestis apima pagrindinį darbo užmokestį ir visus papildomus uždarbius, bet kokiu būdu tiesiogiai darbdavio mokamus darbuotojui už jo atliktą darbą. Pagrindinis darbo užmokestis mokamas pagal atitinkamas įmonėje taikomas darbo užmokesčio formas ir sistemas (Mackevičius ir kt., 2006). Vidutinis darbo užmokestis, kaip vienas iš populiariausių apskaitoje taikomų rodiklių, dažnai pasitaiko darbo santykiuose. Vidutinis darbo užmokestis taikomas skaičiuojant išeitines pašalpas, atostoginius, įvairaus pobūdžio kompensacijas. Į vidutinį darbo užmokestį įskaitomos visos darbo apmokėjimo rūšys, nuo kurių pagal galiojančią tvarką priskaitomi valstybinio socialinio draudimo įnašai. Darbuotojo ir valstybės tarnautojo vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo laikotarpis yra 3 paskutiniai kalendoriniai mėnesiai, einantys prieš tą mėnesį, už kurį mokamas vidutinis darbo užmokestis. Nacionalinis vidutinis darbo užmokestis yra apskaičiuojamas sudedant visų dirbančiųjų darbo užmokesčius ir juos padalijant iš gaunančių algą dirbančiųjų asmenų skaičiaus.

Visame pasaulyje darbo rinkoje darbo apmokėjimo dydį lemia įvairūs veiksniai, tad

darbo užmokestis yra diferencijuojamas. Darbo užmokestis gali priklausyti nuo darbuotojo amžiaus, lyties, profesijos, įgytos kvalifikacijos, darbo patirties, darbovietės geografinės vietos ir t.t. Darbo užmokesčio diferenciacija daro esminį poveikį darbuotojams, skatindama juos kelti išsilavinimo lygį, kvalifikaciją, įgyti naujas profesijas, prisiimti didesnę atsakomybę, dirbti mažiau įsisavintuose rajonuose. Darbo užmokestis skiriasi ne tik įvairiose ūkio šakose, bet ir skirtingose šalies vietose. Pavyzdžiui, Vilniuje tas pačias pareigas einantis darbuotojas gauna didesnį darbo užmokestį nei kituose Lietuvos regionuose. Lietuvos regionai pasižymi skirtingu socialiniu ekonominiu.

  • Microsoft Word 1157 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 30 puslapių (5389 žodžiai)
  • Kolegija
  • Matas
  • Vidutinis darbo užmokestis Europos sąjungoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Vidutinis darbo užmokestis Europos sąjungoje. (2020 m. Vasario 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/vidutinis-darbo-uzmokestis-europos-sajungoje.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 08 d. 01:25
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo