Vienfazės kintamosios srovės elektros grandinės


Vienfazes kintamos grandines. Vienfazės elektros grandinės.

Vienfazės kintamosios srovės elektros grandinės. Pagrindinės sąvokos. Sinusinės elektrovaros gavimas. Efektinė, vidutinė, momentinė, maksimali srovės ir įtampos vertės. Vektorinė diagrama. Kintamosios srovės parametrai R,L ir C elektros grandinėje, jų jungimas nuosekliai ir lygiagrečiai. Srovių ir įtampų rezonansas. Trifazės elektros grandinės. Trifazė sistema. Generatoriaus apvijų jungimas žvaigžde ir trikampiu.

Kampai Ψ1 ir Ψ2 vadinami pradinėmis fazėmis. Vijose indukuojamos bet kuriuo laiko momentu t apskaičiuojamos pagal šias formules.

Matavimo prietaisų skalėse ir technikoje dokumentacijoje nurodomos efektinės dydžių vertės.

Vektorinėse diagramose vietoje amplitudžių naudoja efektines vertes, nes santykis tarp amplitudės ir efektinės reikšmės pastovus dydis.

Nuoseklioje R, XL ir XC grandinėje (5-25), kai XL=XC pasireiškia įtampų rezonansas. Tuomet srovė I sutampa faze su grandinės įtampa (5-28), o pilnoji grandinės varža lygi aktyviajai varžai.

Kadangi įtampos UL ir UC lygios, bet priešingų krypčių, tai grandinės įtampa U=Ua, todėl φ=0. Kadangi įtampų rezonanso metu pilnoji varža yra mažiausia, tai srovė teka stipriausia.

Kai grandinės srovės dažnis pastovus, įtampų rezonansą galime gauti keisdami induktyvumą L arba talpą C, kol patenkinsime sąlygą.

Kai grandinės parametrai L ir C pastovūs, įtampų rezonansą galime gauti keičiant srovės dažnį f. Tuomet rezonansinis dažnis.

Rezonanso reiškinys plačiai taikomas radiotechnikoje. Tačiau stiprių srovių grandinėse įtampų rezonansas gali būti žalingas.

5-31 paveiksle atvaizduota grandinė, sudaryta iš lygigrečiai sujungtų ritės ir kondensatoriaus. Ritės srovė.

Ši srovė atsilieka faze nuo įtampos kampu φ1, kurio kosinusas . Ritės srovę galima išskaidyti į dvi aktyviąją ir reaktyviąją.

Aktyvioji dedamoji Ia1=I1cosφ1 faze sutampa su įtampa, o reaktyvioji dedamoji Ir1=IL-I1sinφ1 faze atsilieka nuo įtampos 900 kampu.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2016 m.
  • 4 puslapiai (888 žodžiai)
  • Universitetas
  • Fa5ilis
  • Vienfazės kintamosios srovės elektros grandinės
    10 - 4 balsai (-ų)
Vienfazės kintamosios srovės elektros grandinės. (2014 m. Birželio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/vienfazes-kintamosios-sroves-elektros-grandines.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 22 d. 11:47
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo