Vieningos Europos Sąjungos bankinių sistemų kūrimas


Santrauka. Įvadas. Darbo dalis. Dabartinė situacija ES bankų sistemoje. Vieningos ES bankų priežiūros sistemos kūrimas. Kokiu tikslu vykdoma vieningos Europos Sąjungos bankų sistemos kūrimas? Pagrindiniai vieningos ES bankų sistemos privalumai ir tūkumai. Privalumai. Trūkumai. Lietuvos padėtis ir pozicija dėl vieningosios bankinės sistemos. Darbo dalis. Teiginiai už. Teiginiai prieš. Išvados. Literatūra.

Šį darbą atliko Aurelija Bušniauskaitė VFB-0/2 grupės studentė ir Aurelija Zdanytė VFB-0/1 grupės studentė. Darbas atliktas Kauno Technologijos Universiteto Ekonomikos ir vadybos fakultete, Finansų Katedroje.

Pirmoje darbo dalyje, remiantis Europos banko federacijos duomenimis ir naujausiais žurnalistinias straipsniais, aptariama esama Europos bankų padėtis, jų kitimas Europos Sąjungoje per pastaruosius dešimt metų. Pirmosios darbo dalies antrojoje puseje, apžvelgiama kuriamoji vieningoji Europos Sąjungos bankinė sistema, jos privalumai ir trūkumai, Lietuvos pozicija vieningos ES bankinės sistemos kūrimo klausimu.

Antroje šio darbo dalyje išskiriami teiginiai debatams už tai, kad būtų įkurta vieninga ES bankinė sistema ir prieš tai, kad sistema atsirastų.

Po Europą sukrėtusiso krizės dideli trikdžiai buvo pastebimi visame Europos bankų sektoriuje. Daug bankų žlugo, kitiems reikėjo didelės pagalbos stabilizuojant situaciją. Bankų nestabilumo situacija padidino nepasitikėjimą tiek bankais, tiek visa Europos Sąjunga, todėl prasidėjus krizei Europoje buvo galvojama apie griežtesnę bankų kontrolę. Europos komisija tai ketina padaryti per vieningą ES bankų sistemą, kur Europos Centrinis Bankas kontroliuotų visus bankus įstojusius į bankų sąjungą. Šis pasiūlymas jau yra priimtas ir planuojama, jog veiks nuo 2014 metų lapkričio mėnesio.

Tyrimo objektas: vieningos ES bankinės sistemos kūrimas.

Darbo tikslai:

Dabartinės Europos bankų padėties apžvalga;

Vieningos ES bankinės sistemos kūrimo priežasčių išsiaiškinimas;

Vieningos ES bankinės sistemos privalumų identifikavimas;

Vieningos ES bankinės sistemos trūkumų identifikavimas;

Lietuvos pozicijos dėl vieningos ES bankinės sistemos kūrimo identifikavimas.

Tyrimo metodai: žurnalistinių, bei mokslinių straipsnių ir europos centrinio bankų analizė.

Šioje 1 diagramoje yra pateikiama Europos valstybių finansinių institucijų skaičiaus kitimas. Į pateiktų finansinių institucijų skaičių yra įtraukiamos šios institucijos : investiciniai fondai, monetarinės finansinės institucijos, finansinių priemonių korporacijos. Pateiktoje diagramoje matome, jog per pastaruosius dešimt metų Europos sąjungoje bankų skaičius žymiai sumažėjo nuo 9398 iki 7861. 2008 metai matome bankų skaičiaus augimą nuo 8350 iki 8525, tačiau vėliau krizės laikotarpiu matome bankų skaičiaus mažėjimo tendencijas. Manome, jog tai galėjo įtakoti vis didesni reikialavimai, keliami bankams, jog būtų sumažinta rizika finansinėms krizėms.

Minčiai, jog bankų nuostoliai tampų ne piliečių skola, o būtų įkurtas fondas iš mokesčių, kurie būtų surinkti iš bankų pritaria ir buvęs seimo narys Vitas Matuzas, pasak jo Europos komisijos siūloma nauja ES finansų sektoriaus krizių valdymo sistema turėtų padėti išspresti su finansų valdymu susijusias problemas. Europos Komisijos siūlomas bankų mokestis padengtų bankrutuojančių bankų gelbėjimo išlaidas, nes pajamos iš bankų mokesčių patektų į vyriausybių įsteigtus fondus, o fondais būtų naudojamasi nemokių bankų veiklai nutraukti. Taip įvairiose ES šalyse veikiantys bankai bus prižiūrimi atidžiau. Vitas Matuzas pritaria Europos komisijos siulomai minčiai, kad su komerciniais bankais susijusias problemas spręstų ne valstybinių bankų sąskaita, o iš bankų mokesčių sukurti fondai.

Manome, jog Vieningos ES bankų sistemos kūrimas, dėl kokybiškesnio bankų tikrinimo padidintų pasitikėjimą bankais, sustiprintų pinigų rinką. Šis bankų priežiūros mechanizmas padėtų išvenkti finansinių krizių.

Manome, jog svarbiausia, kad ši vieningos bankų sistemos sukūrimas atneštų didesnį pasitikėjimą bankais ir stabilumą ekonomikai. Beje, svarbus privalumas mokesčių mokėtojams yra tas, kad iš mokesčių mokėtojų surinkti pingai į valstybės biudžetą nebus išleidžiami bankrotą patyrusių bankų skoloms padengti, tai mūsų manymu turėtų sustiprinti pasitikėjimą bankais.

Manome, kad suvienodinta parama iš ES duotų ne mažą naudą šalims, kurios finansavimą gauna sunkiau. Būtų padidntas finansavimas iki 40 mlrd. EUR iš įvairių ES fondų. Atsigautų vertybininių popierių rinka. Tai darytų teigiamą įtaką investutojams, kuriuos paskatintų veikti aktyviau, panaudojant struktūrinius fondus.

Manome, kad reiktų pakeisti tam tikras bendrijos sutartis, nes turėtų kiekviena valstybė išsakyti savo nuomonę, kaip turetų būti valdoma Bankų sąjunga ir pan. Taip pat peržiūrėti kai kurias ES sutartis, atimtų daug laiko ir pastangų, derinant tam tikras pozicijas tarp skirtingų bendrijos valstybių.

  • Microsoft Word 61 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3973 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aurelija
  • Vieningos Europos Sąjungos bankinių sistemų kūrimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Vieningos Europos Sąjungos bankinių sistemų kūrimas. (2015 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/vieningos-europos-sajungos-bankiniu-sistemu-kurimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:13
×