Vieno kintamojo analizė: gyventojų sergamumas tuberkulioze


Santrauka. Duomenys. Duomenų įvedimas. Sklaidos diagrama (Scatterplot). Aprašomoji statistika (Summary Statistics). Stačiakampio diagrama (Box-and-Whisker Plot). Dažnio histograma (Frequency Histogram). Kamieno ir lapų diagrama (Stem-and-Leaf Display). Procentilės (Percentiles). Kvantilių diagrama (Quantile Plot). Normaliojo tikimybinio skirstinio diagrama (Normal Probability Plot).


Turint surūšiuotus duomenis galima pradėti kitus analizavimo etapus. Norint išsiaiškinti ar tiriami duomenys yra vienarūšiai, ar juose yra netipinių (griežtų arba negriežtų) anomalijų patogu naudoti stačiakampę diagramą („Box and Whisker Plot“).

Ši diagrama parodo, kokius stebinius reikia pašalinti iš tiriamos visumos. Šiuo konkrečiu atveju, už stačiakampio ir „ūsų“ ribos diagramos dešinėje matomi trys tuščiaviduriai (balti) kvadratėliai. Šie kvadratėliai vadinami negriežtomis anomalijomis (griežtos anomalijos būna pilnavidurės (tamsios)). Šios anomalijos yra Radviliškio r. (98,3), Šilalės r. (101,4) ir Pasvalio r. (115,8) salyginių vienetų. Anomalijų (išskirčių) prigimtis būna įvairi: sisteminė, atsitiktinė ar tiesiog (istorinio, politinio, ekologinio, socialinio, ekonominio, etninio, demografinio, psichologinio ar kt. faktoriaus tipo) išvada. Šių anomalijų egzistavimo priežastis nustatyti sunku, dėl to, kad rajonai nėra šalia vienas kito. /

Šiame pavyzdyje stebinių skaičius yra 58. Mažiausia reikšmė yra 6,5 sergantieji 100 000 gyventojų, o didžiausia – 115,8.

Matoma, kad daug taškų yra intervale [25-65]. Taigi, pagal pateiktus duomenis galma daryti pradines išvadas, kad daugiausiai įvairiose savivaldybėse 100 000 gyventojų tuberkulioze serga nuo 25 iki 65 gyventojų. Intervaluose [6,5-25] ir [65-100] yra žymiai mažesnis stebinių skaičius. Intervale [100 ir daugiau] yra tik du taškai.

Pagal stačiakampio diagramą galima spręsti apie bendrą kiekybinio kintamojo imties centro, sklaidos, simetriškumo ir ekstremalių reikšmių (anomalijų) vaizdą. Stačiakampės diagramos „dėžė“ yra braižome nuo pirmojo iki trečiojo kvartilio. Stačiakampio viduryje yra pažymima mediana (žvaigždute, brūkšneliu ar kt.). Kartais diagramoje „+“ žymi vidurkį, o „_“ medianą. Nuo stačiakampio šono yra brėžiami „ūsai“ – į viršų iki maksimalios, o į apačią – iki minimalios reikšmės. „Dėžutės“ dydis charakterizuoja asimetriją. Jeigu kairysis „ūsas“ daug ilgesnis už dešinyjį – kintamojo skirtinio asimetrija yra kairiašonė, jei trumpesnis – dešiniašonė. Jeigu „ūsai“ yra daug ilgesni už „dėžutę“, tada galima įtarti imtyje esančias anomalijas. Šios diagramos leidžia palyginti kelių kintamųjų matuotų tais pačiais vienetais kelų imčių duomenis.

Tuščiaviduriai kvadratėliai, esantys už stačiakampio ribų, rodo didžiausią ir mažiausią, arba negriežtą arba griežtą anomaliją. Negriežta anomalija – tuščiavidurė, griežta – pilnavidurė. Šiuo atveju yra matomos trys negriežtos anomalijos. Mažiausių anomalijų šiame atvejyje nėra.

  • Statistika Referatas
  • Microsoft Word 212 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (2089 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vytautė
  • Vieno kintamojo analizė: gyventojų sergamumas tuberkulioze
    10 - 2 balsai (-ų)
Vieno kintamojo analizė: gyventojų sergamumas tuberkulioze. (2017 m. Kovo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/vieno-kintamojo-analize-gyventoju-sergamumas-tuberkulioze.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 23:41
×