Vienuolynai viduramžiais skaidrės


Vienuolynai viduramžiais. Įvadas. Pirmosios vienuolijos atsirado IV amžiuje Vakarų Europos teritorijose. Vienuoliškojo gyvenimo pradžia. Daugelis XI a. Europos vienuolių prie Dievo artėjo senu Bizantijos krikščionybės keliu. XI a. pradžioje įvairiose Europos vietose kilo naujas protesto sąjūdis. Vienuoliai. Vakarų Europoje vienuoliškojo gyvenimo pradininkas ir vienuolynų steigėjas buvo šv. Vienuolių ordinai. Pirmąjį Vakarų Europoje vienuolių ordiną.


Daugelis XI a. Europos vienuolių prie Dievo artėjo senu Bizantijos krikščionybės keliu. Užkariautose nuo Bizantijos ir islamo žemėse įsikurdavo nuo pasaulio bėgantys vienuoliai. Remiantis lenkų istoriku, Ježy Kločovskiu: „Jie įsikurdavo dykumoje ir gyveno iš nieko. ... Lacijaus, Toskanos ir Kalabrijos kalnai buvo apgyvendinti anachoretų, eremitų, gyvenančių mažomis grupelėmis, kur aplink mokytoją susirinkę mokiniai marindavo kūnus siekdami išganymo“. Tokių vienuolijų šlovė, kurie atsiribodavo nuo žmonių, išsižadėdavo viso pasaulio ir turtų, kuo toliau, tuo labiau augo.

XI a. pradžioje įvairiose Europos vietose kilo naujas protesto sąjūdis. Šį sąjūdį Bažnyčia vadino erezijomis. Sąjūdyje, vyravo tyrumo, išsivadavimo nuo materijos idėjos. Kaip mini Kločovski: „Didesnę socialinę reikšmę Bažnyčios ir erezijos priešprieša įgijo tik XII a. antroje pusėje“. Žymiausi iš jų buvo katarai. Vakarų Europos katarai per Bizantijos šaltinius, galbūt tiesiai iš Bulgarijos, perėmė rytietiško dualizmo doktriną bei griežtą Gėrio ir Blogio priešinimą. Jie XII a. viduryje smarkiai išplito Pietų Prancūzijoje bei Šiaurės Italijoje, sudrebindami visą Vakarų krikščioniją. Įkvėptos eremitų, XII a. susikūrė labai daug naujo tipo bendruomenių. Tuo metu ypatingas reiškinys buvo atgailautojų judėjimas. Tai buvo cistersų ordino ir kitų vienuolijų bendruomenių judėjimas. Žymusis cisterso ordino vienuolis Bernardas Klervietis garsėjo savo autoritetu per visą amžių, ir eretiniuose judėjimuose, nors jų ir nerėmė.

  • Tikyba Skaidrės
  • MS PowerPoint 2844 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (736 žodžiai)
  • Mokykla
  • Jonas
  • Vienuolynai viduramžiais skaidrės
    10 - 4 balsai (-ų)
Vienuolynai viduramžiais skaidrės. (2016 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/vienuolynai-viduramziais-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 02:17
×