Viešoji ir privatinė teisė


Įvadas. Viešosios ir privatinės teisės samprata. Teisės skirstymo į viešąją ir privatinę teisę kriterijai. Teisinio reguliavimo metodo įtaka teisę skirstant į viešąją ir privatinę. Viešosios ir privatinės teisės struktūra ir požymiai. Viešosios teisės ypatumai ir struktūra. Privatinės teisės ypatumai ir struktūra. Viešosios ir privatinės teisės sąlygiškumas. Viešosios ir privatinės teisės suartėjimo tendencija. Viešosios ir privatinės teisės skirtumai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Viešoji ir privatinė teisė yra svarbi teisės sistema šiuolaikinėje, o taip pat ir senovės romėnų jurisprudencijoje. Teisės sistema – tai teisės normų sistema. Tokių susiformavusių teisės sistemų rūšių yra labai daug, pavyzdžiui : materialioji ir proceso teisė, nacionalinė ir tarptautinė teisė, viešoji ir privatinė teisė ir kita. Šis skirstymas priklauso nuo įvairių dalykų: teisinės sistemos istorinių ištakų, teisės šaltinių teorijos ir hierarchijos, toje teisinėje sistemoje vartojamų teisinių sąvokų, teisės šakų ir pan.

Teisė skirstoma į viešąją ir privatinę sistemą pagal teisinį reguliavimą, pagal normų svarbumą, valstybės ir žmogaus santykius ir t.t. „Viešoji teisė- tai teisės normos, nustatančios valstybinės valdžios veiklos, parlamentų ir kitų valstybės institucijų sudarymo, jų darbo, taip pat teisingumo vykdymo tvarką.“ „Privatinė teisė – tai visuma teisės normų, kurios reguliuoja privačius nuosavybės turėtojų santykius, atsirandančius gaminant ir laisvoje rinkoje realizuojant prekes.“

Kalbant apie teisės skirstymą į viešąją ir privatinę, svarbu paminėti teisinio reguliavimo metodo reikšmę. Direktyvinis, kitaip imperatyvus, metodas būdingas viešajai teisei, autonominis arba dispozityvus metodas – privatinei teisei. Pats teisinis reguliavimo metodas yra poveikio teisinių santykių subjektams būdas, kuris padeda konstruoti teisės sistemą, išskiriant teisės šakas, pošakius ir institutus.

Pagal reguliuojamus teisinius santykius viešoji ir privatinė teisė yra skirstoma į atskiras šakas. Viešajai teisei priskiriama: konstitucinė teisė ir ordinarinės teisės šakos, tokios kaip administracinė teisė, finansų teisė, baudžiamoji teisė ir t.t. Tokiu būdu, privatinei teisei priskiriama civilinė, komercinė ir šeimos teisė.

Savo rašto darbe remdamosios A. Vaišvila, S.Vancevičiumi, P.Leonu, H.Kelsen ir kitų teisinių šaltinių autoriais, sieksime aptarti viešosios ir privatinės teisės sampratą ir išskirti šios teisės sistemos tikroviškumą, suartėjimo kryptingumą ir skirtumus.

Darbo tikslas : Išsiaiškinti viešosios ir privatinės teisės sampratą, ypatumus ir struktūrą, bei išskirti sąlygiškumą ir šių dviejų teisės sistemų suartėjimo tendenciją bei skirtumus.

Darbo uždaviniai :

1.Remiantis moksline literatūra atskleisti viešosios ir privatinės teisės koncepciją.

2.Aptarti pagal kokius kriterijus teisė yra skirstoma viešąją ir privatinę teisė.

3.Atskleisti teisinio reguliavimo metodo įtaką viešajai ir privatinei teisei.

4.Nurodyti viešajai teisei būdingus bruožus ir jos sandara.

5.Išanalizuoti privatinės teisės sandarą ir jos ypatumus.

6.Ištirti viešosios ir privatinės teisės sąlygiškumą.

7.Išsiaškinti šios teisės sistemos suartėjimo tendenciją ir diferenciaciją.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (3061 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Viešoji ir privatinė teisė
    10 - 9 balsai (-ų)
Viešoji ir privatinė teisė. (2015 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesoji-ir-privatine-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 09:11
×