Viešoji kalba


Kalbėjimo ir bendravimo būdai. Viešoji kalba. Kalbėjimas ir bendravimo situacija. Į ką kreipiamas dėmesys kalbant. Viešasis ir privatusis kalbėjimas. Viešoji kalba. Viešosios kalbos skirstomos pagal. Rengimosi viešajai kalbai etapai. Viešosios kalbos tikslas, turinys, paskirtis. Kas lemia bendravimą? 5 sakinių taisyklė. Įžanga privalo būti. Įžangos paskirtis. Pabaiga privalo būti. Pabaigos paskirtis. Patarimai geram kalbėtojui. Patarimai dėl pateikčių rengimo ir naudojimo. Komunikavimo raktų. Įsivertinimo klausimai.

Parengimo ir sakymo būdą (skaitomosios, laisvosios, improvizuotosios). Tematiką ir kalbėtojo veiklos sritį (akademinės, teisinės, teologinės, politinės, administracinės, proginės). Vyraujančias teksto funkcijas (informacinės, apeliacinės, estetinės).

Temos formulavimas. Intencijos (ketinimo, sumanymo) numatymas ir tikslo formulavimas. Aplinkybių numatymas: kam, kada ir kur bus sakoma kalba. Pagrindinės minties ir ją pagrindžiančių teiginių formulavimas. Medžiagos ir informacijos rinkimas ir grupavimas. Detalus dėstymo dalies planavimas, įžangos, pabaigos rengimas. Kiekvienos kalbos dalies strategijos numatymas. Kalbos teksto parengimas, jei reikia, papildomos medžiagos ieškojimas. Pateikčių (jei jos bus naudojamos) rengimas. Kalbos repetavimas.

Informuoti – pasakyti ką nors nauja, nežinoma(parinkite įdomių ir naujų faktų, nurodykite jų naudą ir reikšmę, akcentuokite, kaip šią informaciją galima panaudoti). Paaiškinti – aiškiai, tiksliai ir svariai argumentuoti (aiškinkite, rodykite, kaip tai, ką pristatote, apie ką kalbate, veikia, pateikite konkrečių pavyzdžių, nuolat įsivaizduokite, kad kalbate nesuprantančiam ir abejojančiam). Įtikinti – įteigti savo požiūrį, patirtį ar mintis (klausytojai yra skirtingi, todėl reikia ir racionalių, ir emocinių argumentų, o svarbiausia – parodyti to, ką siūlote, naudą, teigiamas pasekmes ir pan.). Sujaudinti – sužadinti jausmus, leisti juos išgyventi (galite ir prajuokinti, ir sugraudinti ar tiesiog papasakoti tinkamą istoriją, tačiau būtinai siekite sužadinti ne tik klausytojų jausmus, bet ir protą).

Trumpa – panaši kaip įžanga, gal netgi šiek tiek trumpesnė, turi būti laikomasi sudedamųjų dalių proporcijų(teminis sakinys, aiškinamieji sakiniai, apibendrinamasis sakinys). Aiški ir natūrali – išplaukti iš visos kalbos minčių, apibendrinti. Įsimenanti – stipriausia kalbos dalis tiek emocine, tiek intelektine prasme.

  • MS PowerPoint 155 KB
  • 2016 m.
  • 24 puslapiai (1044 žodžiai)
  • Mokykla
  • Dovile
  • Viešoji kalba
    10 - 2 balsai (-ų)
Viešoji kalba. (2013 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesoji-kalba.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 02:11
×