Viešojo dialogo rūšys: pašnekesys, diskusija, ginčas


Įvadas. Viešasis dialogas. Pašnekesys. Diskusija. Ginčas. Išvados.


Dialogas - tai ryšys su klausytojais. Dialogas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia dviejų ar daugiau žmonių pokalbį. Dialogo metu naudojami įvairūs būdai, kaip sukritikuoti priešininką ar atsakyti į jo pateiktus kaltinimus. Viešasis dialogas susijęs su monologine kalba ir su dialogu. (Nurodyti šaltinį, iš kur ši informacija). Pvz., nurašyti iš Tarptautinių žodžių žodyno, Koženiauskienės knygos ar pan.

Viešasis dialogas jau antikinės retorikos laikais buvo itin populiarus žanras. Garsieji filosofai netgi savo kūrinius rašė dialogo forma. Vienas garsesnių pavyzdžių galėtų būti „Platono dialogai“. Dialogas - kalbėjimo forma, kuri reikalauja daug daugiau pastangų nei monologas. Pokalbyje reikia gebėti aiškiai išsakyti savo poziciją, parinkti taikliausius argumentus, įtikinti pašnekovą, sugebėti greitai reaguoti į oponento pastabas. Neretai dialogo metu tenka keisti savo nuomonę ir sutikti su pašnekovu, pripažinti savo klaidas. Tačiau beveik visada pokalbio dalyviai jau turi iš anksto suformuotą nuomonę, kurią stengiasi apginti pateikdami kuo įtikinamesnius argumentus. Labai svarbu laikytis pokalbio kultūros: nemandagu pertraukinėti pašnekovą, šiurkščiai atsakinėti į replikas, neleisti kalbėti. Mokėti išklausyti kartais sunkiau negu pasakyti. Viešasis dialogas turi tris pagrindines rūšis: pašnekesys, diskusija bei ginčas.

„Pokalbis – tai toks menas, kai žmogaus priešininkas yra visa žmonija“. – R. V. Emersonas. ( REIKIA LAIKYTIS MŪSŲ Kolegijos rašto darbų reikalavimų, t. y. citavimo sistemos tekste skliausteliuose, bet ne nuorodų puslapio apačioje.) Pašnekesys yra viena dialoginio bendravimo formų, kuomet nėra nustatyta konkreti tema ar potemė, nėra sprendžiama problema, besišnekučiuojančių asmenų nuomonė nebūtinai turi skirtis, o pats pokalbis gali vykti bet kuriuo metu ir jam nėra nustatyta konkreti aplinka. Lietuvių kalboje pašnekesys turi itin daug sinonimų: kalbėti, pasikalbėti, kalbėtis, pakalbėti, pasakyti, pasišnekėti, derėtis, šnekėti, pašnekėti, kalbinti, atkalbėti, pranešti, šnekučiuotis, pabarti, prasitarti, pasišnekėti, plepėti, užšnekinti ir panašiai. Bendrąja prasme jie visi reiškia komunikavimą tarp asmenų medijų pagalba arba gyvai, tačiau įsigilinus išaiškėja šių terminų skirtumai.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1855 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ramutė
  • Viešojo dialogo rūšys: pašnekesys, diskusija, ginčas
    10 - 8 balsai (-ų)
Viešojo dialogo rūšys: pašnekesys, diskusija, ginčas. (2016 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesojo-dialogo-rusys-pasnekesys-diskusija-gincas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 15:33
×