Viešojo kalbėjimo sakymo būdai


Viešojo kalbėjimo sakymo būdai. Įvadas. Objektas. Tikslas. Kalbų sakymo būdai. Teksto skaitymas. Sakymas atmintinai. Laisvas sakymas. Improvizavimas. Kalbėjimo pagrindai. Pauzė. Įžanginės frazės. Išvaizda. Esmė. Lakoniškumas. Citatos. Statistika. Vaizdinės priemonės. Gestai. Skaitymas. Klausimų. Baigiamosios frazės. Drąsumas. Kalba. Savokų analizė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Įvadas Objektas Tikslas Kalbų sakymo būdai Kalbėjimo pagrindai Kalba Savokų analizė Išvados Literatūros sąrašas.

Tikslas - Išsiaiškinti kalbų sakymo būdus, ir juos paaiškinti.

Nors žodis žodin perskaityti visą kalbos tekstą iš esmės prieštarauja retorikos mokslui, tačiau šiandieniniame pasaulyje tai įprastas viešosios kalbos sakymo būdas. Skaityti taip pat reikia mokėti. Kalbėtojo akys, visą laiką įbestos į tekstą, sukuria nepageidaujamą barjerą tarp jo ir klausytojų. Skaitydamas turi jausti klausytojų reakciją, bent retkarčiais nuo teksto pakelti akis, žodžiu, skaityti taip natūraliai, tarsi kalbėtų. Jis privalo nepamiršti ir balso moduliacijų, ir gestų, ir gyvo ryšio su auditorija. Vis dėlto net ir puikiausias skaitymas neprilygsta įspūdingam kalbos sakymui.

Suredaguotas, tvarkingai parašytas visas kalbos tekstas, kuriame aiškiai matyti bendras puslapio vaizdas – eilučių išdėstymas, kiekvienas naujas paragrafas, skaičius, pabrauktos svarbesnės mintys, grafiškai išryškinti esminiai žodžiai – labiausiai tinka atmintinai išmoktai kalbai sakyti. Atminčiai lavinti buvo skirta vien retorikos teorijos stadijų – memorija, arba mnemoninė technika.

Atmintinai iškaltą tekstą paprastai išduoda nenatūrali, deklamacija primenanti oratoriaus intonacija, suvaržyti judesiai, sukaustytas kūnas, susirūpinusios akys ir kt. Dar labiau į akis krinta tarsi pamokos neišmokusio mokinio mikčiojimas, painiojimasis, žvilgčiojimas į popiriaus lapą. Mokytis tekstą atmintinai, svarbiausia būtų ne jį iškalti, stengtis gerai pažinti ir suvokti patį dalyką, mokėti sieti vieną reiškinį su kitu, įsidėmėti minčių seką ir ryšius, mokytis atkurti vaizdus. Mokantis atmintinai iš pradžių rekomenduojama skaityti visą tekstą tyliai, o tik po to garsiai. Kalbėjimo praktika ir tų pačių dalykų kartojimas taip pat išlavina atmintį, kad kadaise kruopščiai pasirašyti paskaitų konspektai, nuo kurių bijota ir akis pakelti, tampa beveik nebereikalingi.

  • MS PowerPoint 335 KB
  • 2016 m.
  • 32 puslapiai (1691 žodžiai)
  • Mokykla
  • Paulius
  • Viešojo kalbėjimo sakymo būdai
    10 - 8 balsai (-ų)
Viešojo kalbėjimo sakymo būdai. (2015 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesojo-kalbejimo-sakymo-budai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 05 d. 08:51
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo