Viešojo valdymo samprata ir koncepcijų raida


Viešojo administravimo samprata. Viešojo administravimo koncepcijų raida. Tradicinio viešojo administravimo teorija. Naujoji viešoji vadyba. Naujasis viešasis valdymas. Sumanus valdymas. Apibendrinimas. Literatūra.


Pasak Raipos viešasis administravimas yra abstrakti sąvoka apimanti viešojo valdymo sąvokas: planavimą, organizavimą, vadovavimą, koordinavimą. Tai tam tikra atsakomybės rūšis, kurią vykdo viešojo sektoriaus institucijos. Bukaveckas teigia, jog administravimas susijęs su valstybės veikla ir prideda, jog viešasis administravimas glaudžiai siejasi su teise. Bukavičius viešojo administravimo sampratą aiškina, kaip politikos įgyvendinimą, pasitelkus įvairias valdymo priemones bei įstatymus. Guogis, Rakštys pažymi, jog viešajam  administravimui būdinga hierarchija. Jis pritaria kitų autorių nuomonei, jog viešasis administravimas neatsiejama valstybės tarnybos dalis, bei sąvoką papildo, karjeros galimybių, saugumo bei patikimumo veiksniais.

Vykstantys politiniai, socialiniai, ekonominiai pokyčiai bei sparti technologijų kaita lemė ir viešojo administravimo pokyčius. Tradicinis viešasis administravimas, paremta m. Vėberio biurokratijos teorija buvo smarkiai kritikuojamas, dėl per griežto reglamentavimo. Naujojo viešojo administravimo raidą skatino būtinybė tobulinti administravimą. Naujosios viešosios vadybos ir naujojo viešojo valdymo modeliai yra tęstinumas tradicinio valdymo ir pasižymi kai kuriomis tradicinio administravimo sąvybėmis.

Toliau nagrinėsime viešojo administravimo modelius jų panašumus ir skirtumus, aptarsime jiems būdingus bruožus.

Valstybės tarnautojai  neutralūs, nešališki pareigūnai, kurie turi remtis valstybės, o ne asmeniniais ar politinių partijų interesais. Vienas iš tradicinio viešojo administravimo tikslų  buvo administravimo procesų stabilizavimas, bei savivalės pažabojimas iš anksto nustatytomis procedūromis.Svarbus procesų tęstinumas ir nepertraukiamumas.

Vadovai organizacijoje yra atsakingi už taisyklių ir procedūrų nustatymą bei veiklos  nukreipimą į koordinuotas pastangas. 

Pagrindinis dėmesys procedūroms. Vienas vadovas gali kontroliuoti tik tam tikrą kiekį tiesioginių kontaktų su pavaldiniais. Planavimas tai tikslų ir uždavinių numatymas, veiksmų plano sudarymas.

Tradicinis viešasis administravimas – valdžia ir taisyklės. Valdžia grindžiama išsilavinimu bei patirtimi ir organizuojama hierarchiškai. Taisyklės turi užtikrinti sprendimų bei darbo kokybę. Tradicinis modelis pasižymi nelankstumu. „Viešojo sektoriaus veiklai labai svarbus procesų tęstinumas, nepertraukiamumas.“ (Smalskys, 2010, p. 110)

Keičiantis gyvenimo sąlygoms, klasikinis modelis tampa vis labiau kritikuojamas. Išryškėja prieštaravimai tarp privataus ir viešojo sektoriaus. Tuo metu, kai privatus sektorius žengia kartu su veržliu ir kintančiu pasauliu, viešasis sektorius stovi vietoje ir nebepajėgia taikytis prie besikeičiančių sąlygų. Naujos vertybės susiduria su nusistovėjusia nekintama administracine kultūra, kuri tampa nesuderinama su naujos gyvensenos vertybėmis. Šios aplinkybės verčia pertvarkyti valstybės institucija atsižvelgiant į naujus piliečių dalyvavimo priimant sprendimus mechanizmus. Siekiant didesnio efektyvumo valdžia priartinama prie bendruomenės. Naujoji viešoji vadyba plačiai apima verslo vadybos modelius ir pasižymi jiems būdingais bruožais. Ją galima apibūdinti, kaip modernizavimo reformą, kuriai būdingas privataus sektoriaus vadybos metodų taikymas.

Suskaidoma į struktūrinius elementus, evoliucionavimas iš hierarchinės į minimalizuotą hierarchinę struktūrą.

Naujosios viešosios vadybos (NVV) siekis, kad hierarchinis koordinavimas, būtų pakeistas į rinkos koordinavimą.

  • Microsoft Word 175 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3019 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jelena
  • Viešojo valdymo samprata ir koncepcijų raida
    10 - 2 balsai (-ų)
Viešojo valdymo samprata ir koncepcijų raida. (2019 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesojo-valdymo-samprata-ir-koncepciju-raida.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 04 d. 09:09
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo