Viešosios gėrybės ir jų teikimo problemos Lietuvoje


Viesoji gerybe. Kas yra viešoji gėrybė. Privacios gerybes. Aplinkos viešosios gerybes. Zuikiavimo problema. Viešosios gėrybės - tai. Viesosios gerybes lietuvoje. Viesosios gerybes rinkos paklausa. Viešoji paslauga kaip gėrybė. Viešosios ir privačios gėrybės.

I. Įvadas. Ii. Viešųjų gėrybių apibrėžimas. Iii. Viešųjų gėrybių ypatybės. Iv. „zuikiavimo“ problema. V. Viešųjų gėrybių paklausa. Vi. Optimalus viešųjų gėrybių kiekis. Kaštų ir naudos metodas. Vii. Aplinka – viešoji gėrybė. Viii. Visuomenės pasirinkimas. Problemos, kurios atsiranda lietuvos vyriausybei priimant sprendimus. Sunkumai atsisakant viešųjų lėšų eikvojimo. Politinis balsavimas už produkcijos gamybą yra pakankamai nekonkretus. Sprendimai, priimami esant trumpalaikėms krizinėms situacijoms. Politikai skatinami remti grupe, turinčias ypatingų interesų. Ix. Problemos, susijusios su visuomenė interesų apibūdinimu. Agresyvios daugumos problema. Balsavimo paradoksas: kodėl daugumos taisyklė gali neišaiškinti laimėtojo. Abipusės paslaugos. X. Biurokratinio valdymo problemos lietuvoje. Sunkumai kontroliuojant vyriausybės kontorų veiksmus bei išlaidas. Kontoros plėtimo tendencijos. Privačios ir visuomeninės monopolijos neefektyvumas. Xi. Išvados. Xii. Literatūra.

Viii. Visuomenės pasirinkimas. Problemos, kurios atsiranda sprendimų priėmimas ir sprendimų priėmimo analizė priklauso viešosios politikos (public policy) sričiai. Viešumo sąvoka galima analizuoti pasitelkus gėrybių sąvoką. Viešoji gėrybė – gėrybė arba paslauga, prieinama visiems.

Grynos viešosios gėrybės yra tos, kurias teikia valstybė, o ne rinka. Grynos privačios gėrybės yra tos, kurios vartojamos pasirinktinai ir kurias gali vartoti tik už jas mokantys. Svarbiausias viešųjų gėrybių bruožas yra jų ne dalomumas arba prieinamumas visiems; tuo jos skiriasi nuo privačių gėrybių, kurios pagal apibrėžimą prieinamos visiems. Už viešąsias gėrybes mokama mokesčių lėšomis, o jų kainą išreiškia mokesčių naštos dydis. Už privačias gėrybes mokama individualiai – pagal rinkos kainų sistemą.

šio darbo tikslas – išnagrinėti pačią viešųjų gėrybių sampratne išskirtinumas Jeigu viešoji gėrybė pagaminta, tuomet visi turi vienodą galimybę ją vartoti.

Dėl šių savybių rinkos negali garantuoti pakankamo kiekio viešųjų gėrybių. Kartais vyriausybė gali išspręsti šią problemą, siūlydama tokią gėrybę arba skatindama privačias įmones tas gėrybes gaminti.

Viena didžiausių problemų, kuri iškyla nagrinėjant viešąsias gėrybes yra tai: kad, bet kurių viešųjų gėrybių gamyba, kaip mes beįvertintume kaštus ir naudą, vis dėlpaprasčiausias viešosios gėrybės apibrėžimas galėtų būti toks: viskas, ką suteikia vyriausybė , ir yra visuomenės prekės. Tačiau toks apibrėžimas yra per platus dėl dviejų priežasčių.

Jis apima visų tipų socialines išmokas, pavyzdžiui, nemokamas maitinimas, gydymas, taip pat transferines išmokas, kurios perskirsto pajamas iš vienų gyventojų grupių kitoms.

Apibrėžimas: viskas, ką suteikia vyriausybė taip pat apima ir tas veiklos rūšis, kurias galėtų vykdyti privačios firmos, tačiau jas atlieka vyriausybė. Pavyzdžiui galėtų būti visuomeninis transportas, valstybės finansuojamos mokyklos, elektrinės.

Dėl šių dviejų momentų vartosime siauresnį viešųjų gėrybių apibrėžimą, būtent: tai yra tokios prekės, kaip upės užtvankos, kurių negali pastatyti privačios firmos.

Prekė, skirta individualiam vartojimui, yra daloma, Ją sudaro daug vienetų, kad atskirai pirkėjai galėtų ją nusipirkti. Be to, kas negali ar nenori mokėti už tą prekę, tas ir negauna jos. Todėl ir tokios prekės rinkos paklausa yra individualių paklausų suma. Pusiausvyra tokių prekių rinkoje priklauso nuo kainos, kuri nusistovi paklausos ir pasiūlos veikiama.

  • Microsoft Word 45 KB
  • 2012 m.
  • 23 puslapiai (6142 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viešosios gėrybės ir jų teikimo problemos Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Viešosios gėrybės ir jų teikimo problemos Lietuvoje. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesosios-gerybes-ir-ju-teikimo-problemos-lietuvoje.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 15:09
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo