Viešosios kalbos samprata ir Lietuvos Prezidentės viešosios kalbos analizė


Įvadas. Viešoji kalba. Viešosios kalbos sąvoka. Viešojo kalbėjimo rūšys. Ką daryti, kad vieša kalba būtų tobula? Viešojo kalbėjimo baimė, sprendimo būdai. Baimė. Sprendimo būdai. Viešos kalbos analizė. Dalios Grybauskaitės asmenybė, kalbos sakymo aplinkybės, adresatas. Išvaizda, kalbėtojo balsas. Turinio analizė. Kalbėjimo etika ir etiketas. Kalbos kultūra, bendrinės kalbos normų laikymasis, teksto stilius. Išvados. Literatūra.


Viešas kalbėjimas šiuo metu yra labai aktualus dalykas. Tikriausiai nerastumėm nei vieno žmogaus, kuris nėra sakęs ar girdėjęs viešos kalbos. Kone kiekvieną dieną įvairiose įmonėse, konferencijose, parodose yra sakomos viešos kalbos įvairiausiomis temomis. Netgi žiūrint žinias ar klausantis radijo girdime viešas kalbas.

Darbo tikslas – išnagrinėti viešos kalbos sąvoką, tipus, baimę ir išanalizuoti Lietuvos Respublikos prezidentės viešą kalbą.

Apibrėžti viešo kalbėjimo sąvoką, jos tipus; ką daryti, kad kalba būtų tobula;

Išanalizuoti, kaip viešą kalbą gali paveikti baimė, jos sprendimo būdus;.

Klasifikuoti viešąsias kalbas galima įvairiai. Retorikos teorijoje pateikiama įvairių klasifikacijų. Viešosios kalbos skirstomos pagal funkcijas, tematiką, siektinus tikslus. Šių dienų užsienio šalių retorikos vadovėliuose viešosios kalbos skirstomos į informacines, įtikinimo ir progines kalbas. Pateikiant viešųjų kalbų klasifikaciją, su tam tikromis modifikacijomis čia remiamasi R. Koženiauskienės (2001) siūlomu skirstymu. Jis pasirinktas dėl to, kad tai išsamiausia ir geriausiai viešąsias kalbas įvairiu pagrindu reprezentuojanti klasifikacija.

Kalbos pagal parengimo ir sakymo būdą. Jos skirstomos į skaitomąsias, laisvąsias ir improvizuotąsias.

Informacinės kalbos. Šių kalbų funkcija – informacinė, o kalbėtojas ja siekia pranešti, išaiškinti, įrodyti, supažindinti, mokyti, auklėti. Informacinėms kalboms būdingas racionalumas, argumentavimo nuoseklumas, siekis pateikiamą dalyką aptarti objektyviai, aktualiai ir sulaukti grįžtamojo auditorijos ryšio. Ryškus informacinių kalbų bruožas – nuoseklumas, svarstymų ir argumentavimo pusiausvyra.

Tvarkinga išvaizda – moterims patartina vilkėti klasikinį kostiumėlį ar neišaukiančią suknelę, turėti išskirtinį aksesuarą – žiedą, apyrankę ar segę; vyrams – klasikinį kostiumą, ryšėti kaklaraištį;

Pravartu apgalvoti, kokia bus oratoriaus kūno kalba: statiška ar dinamiška, t.y. stovėjimas tribūnoje, ar vaikščiojimas po sceną, auditoriją. Labai svarbios yra žmogaus rankos, jų judesiai, todėl reikia žinoti, kur jas laikyti ir ką su jomis daryti. Jeigu žmogus stovi tiesiai, atstatęs krūtinę, tai reiškia, kad jis nebijo aplinkinių.

Tvarkingas užrašų susidėliojimas – patartina turėti viską po ranka, ko jums gali prireikti prezentacijos metu. Tai padės ne tik viską pasakyti iš eilės, bet ir nepamiršti svarbių minčių ar faktų.

Akių kontaktas su klausytojais – tai padės užmegzti ryšį su klausytojų, paskatins klausimąsi bei įtrauks į kalbą, taip pat akių kontaktas parodys, kad oratorius pasitiki savimi ir nebijo perduoti savo žinutės kitiems.

Tylos valdymas. Sakant vis daugiau viešųjų kalbų pastebima, koks galingas įrankis yra pauzės ir tyla. Pauzių metu auditorija svarsto tai, ką kalbėtojas ką tik pasakė. Taip pat pauzių metu oratorius planuoja tai, ką pasakys toliau. Pasąmoningai tylos metu auditorija jaučia tai, ką jaučia kalbėtojas. Visas sakomų žodžių suvokimas auditorijai ateina būtent tylos, kuri seka po oratoriaus žodžių metu. Taip pat pauzė po kiekvienos reikšmingesnės minties ar fakto gali padėti mums sugrąžinti auditorijos dėmesį.

Ne ką mažiau svarbu yra žinoti ko reikėtų vengti savo kalboje ir kas gali pakišti koją. Vengtini dalykai trukdantys gerai pasakyti kalbą.

  • Microsoft Word 63 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4272 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rasa
  • Viešosios kalbos samprata ir Lietuvos Prezidentės viešosios kalbos analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
Viešosios kalbos samprata ir Lietuvos Prezidentės viešosios kalbos analizė. (2019 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesosios-kalbos-samprata-ir-lietuvos-prezidentes-viesosios-kalbos-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 22 d. 09:40
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo