Viešųjų erdvių prieinamumas neįgaliems asmenims


Viešųjų erdvių prieinamumas neįgaliems asmenims. Tyrimai apie erdvių prieinamumą neįgaliesiems. Universalaus dizaino idėja.


Vis didėja atliktų tyrimų skaičius apie miesto prieinamumą įvairiuose šalyse. Didžioji jų dalis aprašo tik įvertintą prieinamumą kas naudojasi vežimėliais. Taip pat yra nemažai tyrimų apie prekybos centrų, restoranų, muziejų, miesto centrų prieinamumą. Neįgalių asmenų poreikiai retai kada atsispindi teorijoje ir architektų praktikoje. Teorijoje pabrėžiama, kad architektai, miesto planuotojai, sociologai ir patys neįgalieji turi bendradarbiauti. Jungtinių Tautų (JT) konvencijoje prieinamumas yra pagrindinis principas, kuriuo turi būti remiamasi planuojant ir statant viešąsias vietas. Ir tai yra ne vien dėl neįgaliųjų, bet ir dėl kitų grupių, pavyzdžiui, vaikų, besilaukiančių moterų, pagyvenusių asmenų, tėvų su vežimėliais, asmenų vežančių sunkius daiktus ar žmonių su fizinėmis traumomis. Taip pat niekas per visą gyvenimą nėra apsaugotas nuo sužalojimų, todėl kiekvienam gali tekti pajusti gerai suplanuotų ir visiems pritaikytų erdvių naudą bei paprastumą. Įprasta kasdieninė veikla, keliavimas ar apsiprekinimas, tampa tikru iššūkiu dėl netinkamos architektūros ir išplanavimo.

Pagal JT statistiką daugiau nei 500 milijonų žmonių gyvena su negalia. Pagal Eurostato 2013 duomenis, 11 % europiečių yra fiziškai neįgalūs. 2010 metais Turkijoje, Stambule buvo atliktas tyrimas su tikslu išsiaiškinti neįgaliųjų ir architektų bei rangovų požiūrius į viešųjų erdvių prieinamumą jų mieste. Iš pradžių buvo išsiųstos anketos miesto architektams ir rangovams, o vėliau keturiose Stambulo aikštėse apklausti neįgalieji.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1266 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Viešųjų erdvių prieinamumas neįgaliems asmenims
    10 - 2 balsai (-ų)
Viešųjų erdvių prieinamumas neįgaliems asmenims. (2017 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesuju-erdviu-prieinamumas-neigaliems-asmenims.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:52
×