Viešųjų kalbų rūšys referatas


Įvadas. Viešoji kalba – kas tai? Viešųjų kalbų rūšys. Kalbos pagal parengimo ir sakymo būdą. Kalbos pagal tematiką ir oratoriaus veiklos sritį. Kalbos pagal teksto funkciją dominantę. Viešųjų kalbų klasifikacija senovėje. Dabartinė viešųjų kalbų klasifikacija pagal funkcijas. Viešųjų kalbų rengimas. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai Priedas 1. Priedas 2. Priedas.


Todėl šio savarankiško darbo uždavinys susipažinti su viešųjų kalbų funkcijomis, klasi-fikacija, išmokti kurti įvairaus pobūdžio tekstus, logiškai išdėstyti ir sukomponuoti tekstą, išmanyti viešųjų kalbų planavimo bei argumentavimo būdus. Iškalbos meną įvaldęs žmogus galės lengvai ben-drauti su pašnekovu, kurti tinkamą atmosferą, bei taupyti laiką.

Viešoji kalba yra savitas komunikacijos būdas. „Komunikacija – dvišalis veiksmas, tai bendravimo, keitimosi informacija procesas visuomenėje, kuris realizuojamas kalboje ištartu ar para-šytu tekstu“. Viešoji kalba – taip pat dvišalis veiksmas, tačiau tai specifinė sakytinės kalbos forma, or-ganizuota komunikacija, tarsi priešprieša neoficialiam kalbėjimui, asmeniniam arba tarpasmeniniam bendravimui. Viešąją kalbą apibrėžia:

Kalba turi plaukti ir ruruliotis iš dalyko išmany-mo. Jeigu oratorius dalyko nesuvokė ir neperp-rato, visos gražbylystės – tik beprasmės vaikiškos pastangos.

Viešąsias kalbas priimta klasifikuoti pagal visuomeninę bei profesinę kalbos vartojimo sritį – mokslinę, administracinę, politinę ir pan. Kiekviena iš šių veiklos sričių turi savo tematiką ir daro įtaką kalbos stiliui, nes oratoriaus profesija arba jo visuomeninė veikla savotiška žymę. Pagal te-matiką ir oratoriaus veiklos sritį kalbos paprastai skirstomos į tokias pagrindines rūšis:

Apeliuoti, vadinasi, stengtis paveikti klausytoją. Ši funkcija dar vadinama impresine, nes ji veikia klausytojų valią, mintis, nuostatas, įsitikinimus bei elgesį; šia funkcija siekiama nugalėti auditoriją. Didžiausias oratoriaus laimėjimas – įtikinti klausytoją, išjudinti, daryti įtaką, palenkti savo pusėn, pakeisti, paskatinti veikti. Tačiau įtikinimo funkcija be pirmosios (informacinės) ir paskutiniosios (estetinės) negali gyvuoti. Ir atvirkščiai – kiekvienai viešajai kalbai, net akademiniam pranešimui, nepakanka vien informacinės funkcijos. Tik visų funkcijų dermė gali garantuoti sėkmę. Tik įtikinus klausytoją galima pasiekti ir įtaigos galios. Įteigti, kaip ir įtikinti, padeda svarūs argumentai, įspūdingi faktai, iliustracijos, gyvenimiški pavyzdžiai, citatos. Kai oratorius įteigia ne tik turinį (žinias, dalyką), bet ir tvirtu balsu, tonu, jausmais bei įsitikinimais pagauna auditoriją, retorikos moksle tai vadinama asmeniniu kalbėtojo poveikiu. Pasiekęs įtaigos, oratorius gali drąsiai skatinti veikti, nes tada jis įgauna milžiniškos jėgos – ne veltui J.Jablonskis apie įtaigą sakė: „Įtaigomis tūlas žmogus ne tiktai pagydo, bet ir susargina“ (Cit. Iš: Lietuvių kalbos žodynas, IV, 236).

Viešosius kalbos rūšies sutapatinimas su funkcijomis, o per jas – ir su stiliumi geriausiai atitinka kalbų klasifikaciją antikos laikais. Aristotelis skyrė trys viešųjų kalbų rūšis pagal tematiką ir funkcijas:

( patariamuosios svarstomojo pobūdžio politinės, raginančios veikti, įtikinančios, įkal-bančios arba atkalbančios auditoriją, jog tam tikri veiksmai iš tiesų ateityje bus galimi arba neįmanomi, ir

( panegirinės proginės, vaizdingai parodančios klausytojams, jog koks nors dalykas vertas pripažinimo, o asmuo – pagyrimo, garbės ir šlovės (arba paniekos).

Tuo tarpu Ciceronas savo knygoje „Apie oratorių“ viešųjų kalbų rūšis sieji ne tiek su fun-kcijomis ar kalbos vartojimo sritimi bei turiniu (tema), kiek su oratoriu temperamento tipais ir skyrė aukštąjį, žemąjį ir vidurinįjį stilių. Tačiau Cicerono vertikalioji trijų stilių teorija, gyvavusi ir klasiki-nės retorikos metodiką perėmusioje Renesanso bei Baroko Lietuvoje, lengvai nujaučiama, gali būti transformuojama bei siejama su funkcijomis. Stilistinės informacinės funkcijos atitikmuo – žemasis stilius. Apeliacinė funkcija atitinka aukštąjį stilių, nes ji veikia klausytojų sąmonę ir valią, jaudina sie-las ir už-gauna aukštąsias aistrų stygas. Estetinės funkcijos atitikmuo – vidurinysis stilius, geriausiai išlaikantis saiką, grožį ir dermę.

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4545 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vera
  • Viešųjų kalbų rūšys referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Viešųjų kalbų rūšys referatas. (2017 m. Vasario 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/viesuju-kalbu-rusys-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 29 d. 12:06
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo