Vietos nustatymo technologijos ir jų galimybės


Lentelių sąrašas. Paveikslėlių sąrašas. Dalykinė rodyklė. Įvadas. Gps technologijos. Gps ir jo veikimo principas. Trūkumai ir privalumai. Panaudojimas. Gps blakė. Wi-Fi vietos nustatymo technologija. Radiolokacija. Istorija. Veikimo principas. Panaudojimas. Privalumai ir Trūkumai. GSM mobiliųjų telefonų siekimo technologija. Kas tai yra? Ir koks yra šios technologijos veikimo principas. Privalumai ir trūkumai. Išvados. Naudotų šaltinių sąrašas.

Šiuolaikiniame pasaulyje gyvena be galo daug žmonių, keliais važinėja milijardai automobilių, danguje skrenda lėktuvai, kosmose erdvėlaiviai. Tačiau ar šių transporto priemonių vairuotojai visuomet žino kaip pasiekti tam tikrą savo kelionės tašką arba tikslą? Ar danguje skrendančių lėktuvų pilotai visada įsitikinę, jog neatsitrenks į kitą tuo pat metu skrendantį lėktuvą ?. Pats žmogus nesugeba visko suprasti ir visuomet tiksliai apskaičiuoti savo buvimo vietos erdvėje. Norint palengvinti šį darbą yra naudojamos vietos nustatymo technologijos, kurios pateikia pilną informaciją apie kūno buvimo vietą, jo judėjimo greitį ir aukštį virš jūros lygio. Daugelyje sausumos transporto priemonių yra įdiegtos GPS navigacinės sistemos leidžiančios susirasti tinkamą keliones maršrutą. Oro uostose besileidžiantys lėktuvai yra stebimi radiolokacijos technologijos pagalba. Wi-Fi tinklais besinaudojantys žmonės gali surasti savo buvimo vietą žemėlapyje pasinaudoję Wi-Fi traking technologija. Taip pat egzistuoja galimybė susekti mobiliojo ryšio telefoną pasinaudojus GSM vietos nustatymo technologija pagal tris mobiliojo ryšio signalo stotis(siųstuvus).

Šiame referate pateiksiu visas keturias šias vietos nustatymo technologijas, paaiškinsiu jų veikimo principą, trūkumus ir privalumus bei pateiksiu jų galimybes ir panaudojimo sritis kasdieniniame gyvenime.

Jonas Skeivalas taip apibūdino GPS sistemą: „GPS (angl. Global Positioning System) – Palydovinė padėties nustatymo sistema, kuri pradėjo veikti 1983 m., amerikiečiams paleidus dirbtinių palydovų sistemą, pavadintą NAVSTAR (angl. Navigation System with Time and Ranging)“.

Ši sistema galėjo nustatyti gana tikslias objekto buvimo koordinates. Iš pradžių ši sistema buvo naudojama JAV kariniams tikslams, vėliau ji pradėta taikyti kartografijos, geologijos srityse. 1996 m. Buvo paleista rusų GPS sistema „GLONASS“. Šios dvi navigacinės sistemos ir yra musu šiuolaikinės GPS navigacijos sistemos pradmenys.

GPS technologijos principas yra labai paprastas, kiekvienas GPS imtuvas turi įrašytą GPS palydovų žemėlapį (almanachą) savo atmintyje. Norint nustatyti objekto buvimo vietą imtuvas siunčia signalus į artimiausius tris GPS palydovus ir skaičiuoja laiką per kurį buvo gautas atsakymas. Būtent tas laikas ir nurodo tikslią objekto vietą, aukštį virš jūros lygio bei greitį. Kuo didesnis yra signalo siuntimo laikas tuo tolimesnis yra kūno atstumas nuo tam tikrų palydovų orbitoje. Pasinaudojus artimiausiu palydovų padėtimis ir siunčiamo signalo gavimo laiku galima nustatyti objekto padėti nuo 100 metrų iki 1 centimetro tikslumu.

Taigi, lemiami veiksniai GPS navigacijos technologijoje yra laikas ir sinchronizacija. Dėl to, jog Žemės sukimosi greitis yra kitoks nei palydovų skriejimo greitis, signalo siuntimo laikas gali keistis, todėl svarbu stengtis kažkaip patikslinti tą laiko klaidą. Tam yra naudojamos pagalbinės stotis Žemėje bei orbitoje, kurios eliminuoja palydovų laikrodžių klaidas ir pagerina GPS navigacijos tikslumą.

  • Microsoft Word 295 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (2873 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edvinas
  • Vietos nustatymo technologijos ir jų galimybės
    10 - 4 balsai (-ų)
Vietos nustatymo technologijos ir jų galimybės. (2015 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/vietos-nustatymo-technologijos-ir-ju-galimybes.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 23:15
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo