„Viežlybieji“ būrai Donelaičio Metuose


„Viežlybieji“ būrai „Metų“ kūrinyje. Kas yra būrai? Būrai „Metuose“. Būrų gyvenimas siejama su gamtos aprašymais. Parodomi būrų santykiai su ponais. Būrų santykiai su kitataučiais. „Viežlybieji“ būrai teigia. „Viežlybieji“ būrai. Pričkus. Krizas. Selmas. Lauras. Išvada. Naudota literatū.

Visos poemos dalys yra pradedamos pasakoti nuo gamtos vaizdų (išskyrus vasarą). K. Donelaitis remdamasis kiekvienu metų laiku aprašo būrus slegiančius darbus, nuolat juos persekiojančią alkio ir nepriteklių grėsmę. K. Donelaitis lyg kviečia būrus mokytis gyvenimo iš gyvūnų.

Poemoje yra parodomas žiaurus vokiečių ponų ir vachmistrų elgesys su būrais. Poemoje būrai yra peikiami už tinginystę, girtuokliavimą, nepadorų elgesį, tačiau ponai yra smerkiami kur kas labiau. K. Donelaitis užstoja būrus ir juos net laiko doresniais už ponus, vien dėl savo sunkaus gyvenimo, vertais ne paniekos, o pagarbos. Kartais įrodinėjama, kad jie kai kuriais atžvilgiais net laimingesni už ponus.

Mažojoje Lietuvoje, po karo, kaimuose apsigyveno kitataučiai. Tai ardė tradicinį lietuvių gyvenimo būdą, skatino asimiliaciją todėl buvo iškelta nutautėjimo problema. Pričkus menkino tuos būrus, kurie pradėjo imti madą iš kitų šalių, o Selmas primena apie dorą žmonių gyvenimą, išlikimą kitų gerbiamiems.

Poemoje gerieji veikėjai yra būrai „viežlybieji“. Šie veikėjai vaizduojami darbštūs, teisingi, paklūstantys valdžiai.

Šaltyšius Pričkus yra tarpininkas tarp būrų ir ponų. Jis yra kilęs iš būrų. Jis smerkia „ponus bedievius“, greta lietuvių gyvenančius kitataučius. Pasisako už prigimtinę žmonių lygybę, aiškina darbo vertę, būrų polinkį girtuokliauti. Pričkų skaudindavo kai jį mušdavo ponas tačiau ne tiek fizine prasme, jis nenorėjo būti laikomas paprastu būru. Mokėjo įtikti ir ponams ir būrams. Duoda išmintingus patarimus.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 5694 KB
  • 2015 m.
  • 19 puslapių (678 žodžiai)
  • Akvilė
  • „Viežlybieji“ būrai Donelaičio Metuose
    10 - 6 balsai (-ų)
„Viežlybieji“ būrai Donelaičio Metuose. (2015 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/viezlybieji-burai-donelaicio-metuose.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 17:01
×