Vilnius viduramžių miestas


Viduramziu vilnius. Vilnius viduramziais. Vilnius viduramziai. Viduramžiai vilniuje.

Vilnius-viduramžių miestas. Šalia Vilniaus atrastos viduramžių miesto liekanos. Senamiestis. Gatvės, kiemai, aikštės ir kalvos. Vilniaus senamiestis.

Kaip ir kiekvienas senovinis miestas, Vilnius labiausiai traukia savo senamiesčiu, kuris yra vienas didžiausių Rytų ir Vidurio Europoje. Iki šių dienų išlikęs viduramžiškas gatvių tinklas ir nemažai viduramžius menančių pastatų liudija turtingą miesto istoriją. Vilniaus senamiestis kūrėsi ir formavosi Vilnios ir Neries upių santakoje, didelių V–VI a. baltų gyvenviečių vietoje. XIII a. gerai įtvirtintą pilį Gedimino kalne jau supo miestas, buvo pradėti statyti ir mūriniai pastatai. Iki šių dienų išlikęs tik vakarinis pilies bokštas, pietinio bokšto pamatai ir dalis pilies rūmų. XIV a. pradžioje pastatyta seniausia Vilniuje ir visoje Lietuvoje šv. Mikalojaus bažnyčia. Miestui plečiantis XIV a. atsirado Rotušės aikštė, kuri iš pradžių buvo turgaus aikštė. Ji buvo centrinė miesto aikštė ir išryškino radialinę (einančią iš vieno centro į skirtingas puses) miesto struktūrą.

XV–XVI a. statyti gotikiniai pastatai: pranciškonų, dominikonų, bernardinų vienuolynų ansambliai, naujieji pirklių gildijų pastatai, gotikinės stačiatikių cerkvės. Besiplečiantį gotikinį miestą 1471 m. nuniokojo gaisras, sudegė daug sakralinių statinių. 1503–1522 m. centrinė tankiausiai apgyvendinta Vilniaus dalis (apie 90 ha ploto) buvo apjuosta gynybine mūro siena. Statyba buvo pradėta kunigaikščio Aleksandro įsakymų, siena turėjo apsaugoti miestą nuo totorių ir kitų tuometinių Lietuvos priešų antpuolių. Sienoje buvo devyneri miesto vartai, vieninteliai iki šių dienų išlikę yra Aušros Vartai. Dar ir dabar galima pamatyti keletą sienos fragmentų.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 225 KB
  • 2013 m.
  • 8 puslapiai (790 žodžiai)
  • Ramzis
  • Vilnius viduramžių miestas
    10 - 5 balsai (-ų)
Vilnius viduramžių miestas. (2013 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/vilnius-viduramziu-miestas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 16:32
×