Vincas Kudirka konspektas


Vincas Kudirka. Aušros “ įtaka. Lietuviška kultūrinė. Kudirkos veikla. Laikraštis Varpas “ tautos programa ir požiūris į literatūrą. Varpininkai akcentavo lietuvių tautos priklausymą Vakarų Europos kultūros tradicijai. Rėmė realizmo meną. Daug dėmesio skiria pačiai lietuvių kalbai. Kudirkos poezija. Laisvos valandos “. Tautišką giesmę “.

Nedidelį poezijos pluoštą V. Kudirka sudėjo į eilėraščių rinkinį „Laisvos valandos“. Rinkinio pavadinimas skamba kiek paradoksaliai: laisvos valandos – tai ne laisvalaikis, kaip turėtų būti, bet sunkus darbas, eilėraščių, skirtų aukštiems idealams įtvirtinti, kūrimas. Vadinasi, net ir laisvalaikis – darbas visuomenei. V. Kudirkos kurta oratorinė poezija turi vieną adresatą – tautą – ir yra paremta etiniais principais: įsipareigojimu dirbti tėvynės ir tautos labui, aukštų idealų siekimu, tarnavimu tėvynei (eilėraščiai „Varpas“, „Labora“ ir kt.). Ypač prasmingas proginis eilėraštis „Varpas“, skirtas pirmajam žurnalo „Varpas“ numeriui:

Kad rytą saulė spinduliu pirmiausiu

Apreiškė žemei tekėjimą savo,

Užgaudė varpas liepimu aiškiausiu,

Tarytum jisai žmogaus lūpas gavo:

Kelkite, kelkite, kelkite, kelkite…

Šiame posme simboliškai išreiškiama mintis, kad J. Basanavičiaus „Aušros“ pradėtą darbą tęs laikraštis „Varpas“.

Rašydamas „Tautišką giesmę“, V.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2015 m.
  • 1 puslapis (748 žodžiai)
  • Matas
  • Vincas Kudirka konspektas
    10 - 8 balsai (-ų)
Vincas Kudirka konspektas. (2015 m. Vasario 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/vincas-kudirka-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:48
×