Virškinimas


Virškinimas. Burna. Dantys. Danties sandara. Seilių liaukos. Liežuvis. Ryklė. Stemplė. Skrandis. Plonoji žarna. Dvylikapirštė žarna. Įsiurbimas. Storoji žarna. Kepenys. Kasa.

Skrandis – tai tuščiaviduris maišo pavidalo raumeninis organas, kuriame telpa 1,5 – 3 l maisto. Jo sienelės labai raumeningos ir sumaišo maistą, kad jį būtų galima virškinti. Skrandis guli po diafragma pilvo ertmės viršuje. Jo viršutinis galas jungiasi su stemple, o apatininis su dvylikapiršte žarna. Skrandžio gleivinėje yra apie 14 mln. liaukučių, gaminančių skrandžio sultis. Tai bespalvis skystis, kuriame yra fermentų, skaidančių maisto medžiagas. Pepsinas skaido baltymus iki paprastesnių junginių, lipazė - riebalus į glicerolį ir riebiąsias rūgštis. Šis procesas gali prasidėti tik tada, kai maistas skrandyje sušyla iki kūno temperatūros ir susimaišo su liaukų išskiriama 0,5 % druskos rūgštimi, kuri suaktyvina pepsiną. Taigi skrandyje pH=2. Ši rūgštis taip pat naikina bakterijas, patekusias su maistu. Pavyzdžiui, choleros mikrobai rūgščioje terpėje žūva per 10-15 min. Skrandis pats savęs nesuvirškina dėl to, kad pepsinas neveikia tol kol nesusimaišo su rūgštimi ir dėl to, kad liaukos išskiria gleives, kurios veikia kaip apsauginis dangalas.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (1374 žodžiai)
  • Greta
  • Virškinimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Virškinimas. (2012 m. Birželio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/virskinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 01:16
×