Virškinimo organu sistema skaidrės


Viduriai, viscera. Vidaus organai. Vidaus organai yra tuščiaviduriai ir parenchiminiai. Virškinimo organų sistema. Virškinimo organų veikla. Burna ir jos organai. Burnos ertmė pro žiotis susisiekia su burnine ryklės dalimi. Liežuvis, lingua. Dantys, dentes. Dantis sudaro kiečiausias organinis audinys. Dantų rūšys. Nuo 6-8 mėnesio iki 2 metų išdygsta 20 pieninių dantų, žymimi formule. Seilių liaukos. Virškinimas burnoje. Seilių reikšmė. Seilių išsiskyrimo reguliacija. Rijimas. Valingos rijimo fazės metu kąsnis slenka link žiočių. Ryklė. Stemplė. Skrandis. Skrandžio dalys. Virškinimas skrandyje. Kepenys. Kepenų funkcijos. Tulžis iš kepenų nuteka į tulžies pūsle, o virškinimo metu – tiesiai į dvylikapirštę žarną. Tulžies pūslė. Kepenų tulžį sudaro vanduo - 97,6% ir kietos medžiagos 2,4 %. Tulžies reikšmė susijusi su tulžies rūgščių veikla. Slopina virškinimo trakto mikroorganizmų poveikį. Kasa. Virškinimas dvylikapirštėje žarnoje. Plonoji ir storoji žarnos. Plonosios žarnos gleivinė yra susiraukšlėjusi, rausva, matinė, panaši į aksomą. Virškinimas plonojoje žarnoje. Storoji žarna prasideda dešiniojoje klubo. Virškinimas storojoje žarnoje. Defekacija (tuštinimasis).


Sudaro virškinimo, kvėpavimo, šlapimo ir lytinių organų sistemas. Išsidėstę burnos, nosies, krūtinės, pilvo ir dubens ertmėse. Virškinimo, kvėpavimo ir šlapimo organuose vyksta organizmo medžiagų apykaita: virškinimo sistemos organai maisto medžiagas suskaido iki sudėtinių dalių;.

Tuščiavidurių organų sieną sudaro keturi dangalai: gleivinė, pogleivis, raumeninis dangalas, adventicija arba serozinis dangalas.

Parenchiminiai organai sudaryti iš stromos ir parenchimos. Stromą (griaučius) sudaro jungiamasis audinys, parenchimą – specializuotos ląstelės.

Virškinimo organų sistemą sudaro: apie 10 metrų ilgio virškinimo kanalas (burna, ryklė, stemplė, skrandis, plonoji ir storoji žarnos), organai (dantys, liežuvis, kasa, kepenys).

Maisto paėmimas, kramtymas, virškinamosios tyrės slinkimas kanalu, virškinamųjų sulčių gamyba, virškinimas, suvirškintų medžiagų įsiurbimas, nesuvirškintų medžiagų pašalinimas.

Kepenys gamina baltymus, kasa – hormonus būtinus darniai organizmo veiklai, žarnyne yra gausybė įvairių mikroorganizmų – bakterijų, kurie taip pat dalyvauja virškinimo procese. be to liežuvyje yra skonio receptoriai, vertinantys maisto kokybę.

Burnos ertmė turi stogą ir dugną. Stogą sudaro kietasis ir minkštasis gomurys. Dugną sudaro kaklo viršutiniai poliežuviniai raumenys.

Žiotis iš viršaus riboja minkštojo gomurio burė su liežuvėliu, iš šonų - ryklės ir liežuvio gomuriniai lankai. ir tarp jų esantys gomuriniai migdolai, iš apačios - liežuvio šaknis.

Raumeninis organas. Sudaro įvairiomis kryptimis išsidėstę skersaruožiai raumenys, apdengti gleivine. Raumenys maistą minko, ryja ir artikuliuoja garsus. Išilginė jungiamojo audinio pertvara dalija į dvi dalis.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2621 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 61 puslapis (1967 žodžiai)
  • Gintare
  • Virškinimo organu sistema skaidrės
    10 - 5 balsai (-ų)
Virškinimo organu sistema skaidrės. (2016 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/virskinimo-organu-sistema-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:37
×