Virškinimo organų sistemos sandara


Virškinimo organų sistema. Virškinimo organų sistemą sudaro. Pilvo ertmė ir pilvaplėvė. Skrandyje išskiriamos dvi sienos priekinė ir užpakalinė. Skrandžio sulčių sekrecija. Tuščioji ir klubinė. Plonosios žarnos siena. Virškinimas plonojoje žarnoje. Gaubtinė žarna. Storosios žarnos siena.


Virškinimo, kvėpavimo ir šlapimo organuose vyksta organizmo medžiagų apykaita. Organizmo audinių vystymuisi, augimui, atsinaujinimui yra būtinos maisto medžiagos – baltymai, riebalai, angliavandeniai, vanduo, vitaminai, mineralinės druskos, kad organizmas galėtų jas pasisavinti ir panaudoti gyvybinei veiklai, jos turi būti paverstos tirpiais junginiais. Tai atlieka virškinimo sistemos organai, kuriuose maistas mechaniškai ir chemiškai apdorojamas.

Virškinimo sistema taip pat pašalina susidariusius metabolitus bei sekretuoja įvairius hormonus, skatinančius ar slopinančius jos veiklą.

Pilvo ertmė /cavum abdaminis/ - tai didžiausia žmogaus kūno ertmė, ji turi viršutinę, priekinę, užpakalinę ir šonines sienas. Viršutinę sudaro diafragma, priekinę ir šonines sienas sudaro platieji pilvo raumenys ir jų sausplėvės, o užpakalinę – pilvo ir dubens raumenys, stuburo juosmeninė dalis. Pilvo ertmę iš vidaus iškloja fascija ir sieninis pilvaplėvės lapas, apačioje pilvo ertmė pereina į dubens ertmę. Pilvo ertmėje yra dauguma virškinimo, šlapimo ir lytinių organų.

Pilvaplėvė /peritoneum/ - tai serozinis dangalas turintis du lapus: sieninį ir vidurių.

Vidurių lapas organus dengia nevienodai. Organai kuriuos dengia iš visų pusių vadinami intraperitoniniais. Iš trijų pusių dengiami vadinami mezoperitoniniais, o iš vienos pusės – ekstraperitoniniais. Tie kurie neturi sąlyčio su pilvaplėve, vadinami retroperitoniniais.

Pilvaplėvė pereidama nuo vieno organo ant kito, arba nuo pilvo sienos ant organų, sudaro trijų rūšių darinius:

Raiščius – tai pilvaplėvės lapo perėjimas nuo pilvo sienos ant organo arba nuo vieno organo ant kito.

Pasaitus – tai pilvaplėvės lapo dublikatūra, kuri susidaro pilvaplėvei apdengus organą iš visų pusių. Pasaitas prisitvirtina organą prie užpakalinės pilvo sienos.

Taukines – taip vadinami keli suaugę pilvaplėvės lapai, tarp kurių kaupiasi riebalai. Yra mažoji ir didžioji taukinės.

Burnos prieangis – plyšio formos ertmė. Ją iš priekio ir šonų riboja lūpos ir žandai. O nuo burnos ertmės atskiria viršutinio ir apatinio žandikaulių alveolinės ataugos su dantimis. Lūpose ir žanduose yra mimikos (veido) raumenys, kurie iš išorės apdengti oda, o iš vidaus – gleivine.

Dantys /dentes – yra įsitvirtinę viršutinio ir apatinio žandikaulių dantinių ataugų duobelėse, Jais atkandamas ir mechaniškai apdorojamas maistas. Dantis turi vainiką, kaklą ir šaknį. Tarp vainiko ir šaknies yra danties kanalas. Dantys su žandikaulių duobelėmis sujungti apydančiu (periodontu). Dantis sudarytas iš dentino, emalio, cemento. Yra šios dantų rūšys : kandžiai, iltys, kapliai, krūminiai dantys. Būna pieniniai (laikinieji) ir pastovieji dantys.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2067 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tina
  • Virškinimo organų sistemos sandara
    10 - 3 balsai (-ų)
Virškinimo organų sistemos sandara. (2018 m. Spalio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/virskinimo-organu-sistemos-sandara.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 30 d. 20:18
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo