Viso Istorijos kurso konspektas VBE egzaminui


Istorijos konspektai vbe. Asmenybė nikita chrusciovas sarlis de golis.

Senovės Graikijos ir Romos civilizacijos. Gajus Julijus Cezaris. Oktavianas Augustas. Konstantinas Didysis. Krikščionybės atsiradimas ir plitimas. Europos vidurinių amžių visuomenės , politinės santvarkos ir kultūros bruožai. Karolis Didysis. Lietuvos valstybė nuo susidarymo iki Liublino unijos. Pasaulis ir Lietuva naujųjų amžių pradžioje. Erazmas Roterdamietis. Leonardas da Vinčis. Mikalojus Kopernikas. Martynas Liuteris. Lenkijos – Lietuvos ATR raida XVIa. Antroje pusėje – XVIIIa. Žygimantas Augustas. Abraomas Kulvietis. Mikalojus Daukša. Stanislovas Augustas Poniatovskis. , Gegužės 3d. Švietimo epocha ir jos idėjų nulemti politiniai bei visuomeniniai pokyčiai. Šarlis Monteskjė. Džordžas Vašingtonas. Lietuva Rusijos imperijos valdžioje. Simonas Daukantas. Motiejus Valančius. Zigmantas Sierakauskas. Antanas Mackevičius. Konstantinas Kalinauskas. Vincas Kudirka. Jonas Basanavičius. Svarbiaui politinės , ekonominės ir socialinės pasaulio raidos XIXa. Bruožai. Abraomas Linkolnas. Otas fon Bismarkas. Pirmasis pasaulinis karas ir jo padariniai. Gruodžio. Vasario. Pasaulis ir Lietuva tarp dviejų pasaulinių karų tarpukaris. Vladimiras Leninas. Josifas Stalinas. Benito Musolinis. Adolfas Hitleris. Antanas Smetona. Aleksandras Stulginskis. Kazys Grinius. Antrasis pasaulinis karas ir jo padariniai. Šarlis de Golis. Vinstonas Čerčilis. Franklinas Ruzveltas. Juozo Ambrazevičiaus. Pasaulis ir Lietuva Šaltojo karo metais. Nikita Chrusčiovas. Antanas Sniečkus. 45 –. Jonas Žemaitis – Vytautas. Adolfas Ramanauskas – Vanagas. Juozas Lukša – Daumantas. Pasaulis ir Lietuva XX XXI amžių sandūroje. Michailas Gorbačiovas. Vytautas Landsbergis.

Romos respublikos ir imperijos esminiai bruožaiAnkstyvojoje Respublikoje vyko aktyvi kova tarp patricijų ir plebėjų. Plebėjai pasiekė nemažų pergalių: kasmet rinkti savo pareigūnus (liaudies tribūnus).Jis gynė plebėjų interesus. Romos respublikos valdymo organai: Senatas, Tautos susirinkimas, Magistratai (Konsulai – karinės valdžios pareigūnai, cenzoriai, pretoriai, editai, liaudies tribūnai. Negaudavo atlyginimo, renkami 1m.).Romėnų civilizacijos laimėjimaiGladiatorių kautynėsRomėnų teisė (12 lentelių įstatymas Va.pr.Kr.)Forumas (aikštė. Vykdavo turgavietės, įvairios ceremonijos)KatakombosKariuomenė (drausmė, labai galingi)Akvedukai (keliai labai dideli ir geri)Pompėja (Uostas)KoliziejusPanteonas (Romos šventykla)

Didžiojo tautų kraustymosi reikšmė Vakarų Romos imperijos žlugimuiIV-VII amžiais vykęs barbarų genčių veržimasis į Romos imperiją turėjo didelę įtaką ir prisidėjo prie vakarų Romos imperijos žlugimo.

Svarbiausi antikos istorijos pažinimo šaltiniaiGraikijos:Homeras “Iliada ir Odisėja” (apie Trojos karą);Heziodas “Darbai ir dienos”, “Dievų kilmė” (paaiškino graikų dievų hierarchiją);Tukididas “Istorija” (aprašė Pelaponeso karus);Herodotas “Istorija” (graikų, persų karai).

Senovės Romos:Markas Aurelijus “Sau pačiam” (apmąstymų knyga);Titas Livijus “Romos istorija nuo miesto įkūrimo”;Ciceronas “Kalbos”;Cezaris “Galų karo užrašai”;Plinijus Vyresnysis “Gamtos istorija”;Tacitas “Germanija”;Vergilijus “Eneida”.Gajus Julijus CezarisGarsus Romos karvedys. Su Pompėjumi, Krasu sudarė triumviratą. Krasas mirė, tai Pompėjus tampa konkurentu. 49 m. Cezaris su savo Armija persikėlė per Rubikono upę ir galiausiai įžengė į Romą. Jis reformavo kalendorių, kuris kai kur yra išlikęs iki mūsų dienų, diktatoriaus titulas iki gyvos galvos. 44 m. pr. Kr. Galijus Julijus Cezaris buvo nužudytas. Cezaris buvo respublikos duobkasys.Oktavianas AugustasKartais vadinamas antruoju Romos įkūrėju. Jo laikais Roma tampa imperija (30m.pr.Kr). Jo valdymo laikais Romos valstybė pasiekė klestėjimo viršūnę visose gyvenimo srityse. Bet istorikas Tacitas rašė, kad „valstybė pasikeitė, ir nebeliko senosios, laisvos romėnų tautos”. Oktavianas vadino save princepsu - pirmuoju tarp lygiųjų. Oktavianui buvo suteiktas Augusto (šventasis) vardas. Pasinaudodamas jam suteikta valdžia, Augustas sumažino legionų skaičių iki 28, bijodamas, kad kariuomenė gali būti panaudota ir prieš jį. Jis bijojo sąmokslų, todėl po drabužiais visada nešiojo šarvus, sudarė specialų apsaugos karių būrį. Oktavianas Augustas stengėsi išlaikyti buvusios respublikos įvaizdį.Konstantinas DidysisKonstantinas Didysis buvo pirmasis krikščioniškasis Romos imperijos imperatorius. Priėmęs krikščionybę (313m.).

Pagrindiniai panašumai:Iš graikų buvo perimta mitai ir kultai.Ankstyvojoje Respublikoje susiformavo romėnų piliečių visuomenė labai panaši į graikų polį. Sutapo sąvokos žemvaldys ir karys.Dalis dievų buvo perimti iš graikų (romėnų religijos helenizacija). Aleksandro Makedoniečio karinės, valstybinės ir kultūrinės veiklos reikšmė antikos istorijaiIVa.pr.Kr. Aleksandras įsiveržė į Persijos imperiją. Svarbiausi mūšiai buvo Granikas, Isas, Gaugamelai. Aleksandro užkariavimai buvo reikšmingi suartinant Graikijos bei Artimųjų Rytų civilizacijas ir praturtinant abi kultūras. Kariaudamas įkūrė daugiau kaip 20 miestų (pirmasis - Aleksandrija Egipte). Sudegino Persepolį. 323m.pr.Kr. mirė Makedonietis Babilone, o 146m.pr.Kr. Graikija atiteko Romai.Aleksandro Makedoniečio žygių reikšmėTeigiama – nešė naujus papročius į rytus (helenizmas). Neigiama- griovė miestus, nešė vergiją, degino senovės rytų paveldą.

Krikščionybės atsiradimas.Krikščionybė atsiranda Romos imperijoje (Judėja– Romos provincija, Jeruzalėje -miestas), žydų tautoje. Mesijas- išganytojas. Kristaus veikla aprašyta evangelijoje. Būtent evangelijomis ir prasideda Naujasis Testamentas. Krikščionių susirinkimo vietos – požeminės kapinės (katakombos).

Svarbiausios Jėzaus Kristaus mokymo idėjosJėzus mokino žmonės, darė daugybę stebuklų: gydė žmones, išvarinėjo demonus, ramino audras ir prikėlinėjo numirusius. Jėzus daugiausiai kalbėjo apie artimo meilę, prievolę atleisti skriaudas ir pan. Kristus yra krikščioniškos bažnyčios įkūrėjas. Pagrindiniai mokymo teiginiai: Dangaus karalystės doktrina (viską valdo Dievas), Dievas – tai visos gyvybės tėvas, kuris skleidžia meilę, siekti ne materialinių gėrybių, o siekti Dievo žemėje.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 252 KB
  • 2014 m.
  • 51 puslapis (22296 žodžiai)
  • Lolita
  • Viso Istorijos kurso konspektas VBE egzaminui
    10 - 2 balsai (-ų)
Viso Istorijos kurso konspektas VBE egzaminui. (2014 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/viso-istorijos-kurso-konspektas-vbe-egzaminui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 18:10
×