Visos pasaulio religijos


Įvadas. Religijos apibrėžimas, kilmė ir šakos. Religijos samprata. Reglijos kilmė. Religijos skirstymas. Senovės religijos. Egiptiečių mitologija. Pirmųjų egiptiečių dievų atsiradimas ir ritualai. Amerikos iki Kolumbo civilizacijų tikėjimai. Olmekai. Majai. Populiariosios pasaulio religijos. Induizmas. Islamas. Krikščionybė. Judaizmas. Problematika. Išvados. Naudota literatūra.


Religija yra tokia tema, apie kurią kiekvienas turi savitą požiūrį. Visuose pasaulio kampuose nuo seniausių laikų žmonės buvo susirūpinę dėl visatos susikūrimo, gyvenimo tikslo, kas nutinka po mirties ir ką apskritai reiškia buvimas žmogumi. Nors niekas niekuomet negalėjo įrodyti dievų egzistavimo, žmonės tikėjo jais ir garbino nepaisant šio fakto. Norėdami ne tik rasti atsakymus į rūpimus klausimus, bet ir bandydami pakeisti savo protą, kūną ir sielą, nugalėti mirtį ar nejausti buvimo žmogumi naštos, žmonės ieškojo paramos ar kartais net kaltininko dėl visų negandų, kurios juos ištikdavo. Šis troškimas radosi vos pabudus žmogaus sąmonei ir apėmė visą planetą nuo įšalo sukaustytų ašigalių, kalnų, lygumų ir dykumų iki atogrąžų miškų pusiaujyje. Religija būdinga ir paprastoms gentinėms bendruomenėms, ir sudėtingoms rafinuotoms civilizacijoms, klestėjusioms senovėje ir egzistuojančioms dabar.

Iš pradžių žmonės tikėjo viena religija ir gyveno toje pačioje bendruomenėje. Vėliau modernėjant gyvenimo lygiui religijos ėmė plisti po kitas šalis, todėl dabar didžiųjų pasaulio religijų išpažinėjų galima atrasti beveik kiekvienoje šalyje. Nepaisant moderniųjų laikų mokslo pasiekimų ir įrodymų trūkumo apie dievų egzistenciją, žmonės vis tiek tiki esant skirtingiems nematomiems dievams aplink juos.

Žodžio „religija“ kilmė nėra aiški. Daug etimologijos mokslininkų teigia, kad tai lotyniško žodžio religare atitikmuo reiškiantis „surišti, įpareigoti“. Kai kurie mokslininkai mano, kad religijos išvis nėra. Kol yra stulbinamas duomenų kiekis apie žmonių patirtis ir išgyvenimus, informacijos apie pačią religiją nėra daug. Todėl religijos istorikas Johnatan Z. Smith (Smith, 1982) teigia, kad religija yra mokslininkų kūrinys, sukurtas analitiniais tikslais lyginti ir apibendrinti visuomenės reakcijas. Pasak mokslininko, religija neegzistuoja už akademijos ribų.

Esama be galo daug religijos apibrėžimų. Vieni teigia, kad tai tiesiog tikėjimas dvasinėmis būtybėmis, kiti mėgina religiją aiškinti kaip poreikį suprasti gamtos reiškinius. Tam tikrų profesijų specialistai religijas aiškina skirtingai. Pavyzdžiui, antropologai aprašo religinius tikėjimus, kurie padeda žmones suvienyti bendrai patirčiai ir gyvenimo tikslui. Taip religija sukuria žmogaus mąstyseną pritaikytą gyvenimo netikėtimumams. Sociologai teigia, kad religija svarbi visuomenei ir tuo pat metu individui tam, kad suteiktų tikslo ir prasmės jausmą. Istorikai religiją supranta, kaip tam tikrų įvykių pasėkmę, kol teologai rūpinasi žmonių reakcija į teisingus ar klaidingus religinius požiūrius (Davies, 1998).

Religijos apibrėžimai turi dvi esmines problemas: jie arba yra per daug siauri ir religiją apibrėžia kaip bet kokį požiūrį, arba yra per daug platūs ir dviprasmiški, teigiantys, kad beveik viskas yra religija. Tikslus pirmosios problemos pavyzdys yra sakymas, kad religija yra tikėjimas dievu. Šis teiginys politeistinius ir ateistinius tikėjimus apibūdina kaip nereligingus. Antrosios problemos pavyzdys yra teigimas, kad religija yra tas pats, kas pasaulėžiūra (Cline, 2015).

Agnosticizmo ir ateizmo ekspertas Austin Cline (Cline, 2015) teigia, kad religija yra tiksliausiai apibūdinama filosofijos enciklopedijoje, kurioje ji apibrėžiama kaip daugelis dalykų, o ne apribojama tik vienokiu ar kitokiu teiginiu. Enciklopedijoje rašoma, kad religija yra paremta šiais bruožais: tikėjimu antgamtiškomis būtybėmis (dievais), malda ar kitokia bendravimo su dievais forma, ritualais skirtais garbinti šventus dalykus, požiūriu į pasaulį ir savęs suvokimu (žmogaus būties tisklas) jame.

Taigi, požiūris yra religiją yra labai reliatyvus ir priklausantis nuo perspektyvos, iš kurios jis suvokiamas. Tačiau apibendrinant, galima teigti, kad religija yra antgamtiškų jėgų garbinimas, kurios sukūrė ir valdo visatą arba tam tikro požiūrio organizuotas mokymas ir praktika.

  • Microsoft Word 513 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4168 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aurelija
  • Visos pasaulio religijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Visos pasaulio religijos. (2016 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/visos-pasaulio-religijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:11
×