Visuomenė ir kultūra referatas


Įvadas. Elitinė ir masinė kultūra. Elitinė kultūra. Masinė kultūra. Meno vieta žmogaus vertybių skalėje. Gyvybės ir mirties takoskyra. Gyvybės nutraukimas. Liga. Išvados. Literatūra.

Kultūra - tai sudėtinė visuma apimanti žinias, tikėjimus, menus, moralę, teisę, papročius ir kitus gebėjimus, kuriuos žmogus įgyja kaip visuomenės narys. Kultūra yra tik žmonių visuomeninės raidos padarinys, be kurio visuomenė negali funkcionuoti. Todėl nepalyginamai svarbu užtikrinti kultūros perimamumą ir tęstinumą. Kultūra yra visuma žmogaus veiklos būdų, priemonių, normų, vertybių ir idealų, bendrų ištisai grupei žmonių, padedančių šiems žmonėms orientuotis savoje visuomenėje ir perduodamų iš kartos į kartą.

Visi visuomenės tipai prisidėjo prie šių laikų modernios mūsų visuomenės ir vis didėjančių technologinių inovacijų tempo.

Kultūrą visuomenėje pastebime kiekviename žingsnyje todėl galima teikti, kad kultūra ir visuomenė yra neatskiriamos viena nuo kitos. Visuomenėje vyksta įvairūs procesai, kurie dainai keiciasi, tuo pačiu keičiasi ir žmonių požiūris į visuomenės ir kultūros svarbą.

Elitas – tai sociologinis terminas, apibūdinantis sluoksnį ar grupę žmonių, pasižyminčių ypatingomis asmeninėmis ir profesinėmis savybėmis, darančiomis juos „išrinktaisiais“ tam tikroje visuomenės gyvenimo sferoje. Tai būtent ta kultūra, kuri vis dar atlieka savo esminę funkciją: saugo tradicijas, papročius, materialines ir dvasines vertybes. Paplitusi nuomonė, kad elitinė kultūra – visuomenėje aukštesnį socialinį sluoksnį užimančių žmonių (turtingiausių, įtakingiausių, labiausiai žinomų) kultūra. Visa kita – masinė, populiarioji kultūra. Beje ir patį žodį elitas, kai kalbame apie konkretų laikmetį, dabartinę visuomenę, daugelis iš mūsų įvardija skirtingai. Taip jau mūsų gyvenime yra, kad tas, kuris turtingas – ne visada kultūringas, išsilavinęs.

Šiandien masinė kultūra labai dominuoja. Jau kone madinga koneveikti ją ir jos atlikėjus, prodiuserius ir visus kitus patarnautojus. Dabar jei nori išsiskirti iš kitų, tiesiog nedaryk to ką daro visi. Pvz. Kai išėjo J. Ivanauskaitė, visa banda žmonių puolė į knygynus šluoti jos knygų, skaityti to, ko nebuvo perskaitę; puolė kaip pamišę klausytis mus ką tik palikusio V. Kernagio dainų. Kai vietoje viso šito būtų užtekę ramaus atsisveikinimo. V. Kernagis ir J. Ivanauskaitė nebuvo masinės kultūros dalis, bet toks masinis susidomėjimas jų kūryba kelia nerimą, ar nepraras vertės, „nesupopsės“ jų darbai kaip kokio E. Malūko kepamos knygiūkštės ar Yvos dainuškos.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1704 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Visuomenė ir kultūra referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Visuomenė ir kultūra referatas. (2015 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/visuomene-ir-kultura-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 06:15
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo